University College of Southeast Norway

Bø, Notodden, Norsko
Erasmus kód: N KONGSBE02

Studijní pobyty: 2 studenti/ky Bc
Délka pobytu: maximálně 1 semestr
Jazyk: angličtina B2

Výukové pobyty: 1 vyučující (7 dní)

Zkušenosti studentů

Karin Kročková

studentka Bc. oborů Animátor sportovních aktivit a Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání
University College of Southeast Norway, Norsko, jaro 2021

Studium, výuka, předměty

V zahraničí jsem studovala program Nordic Backcountry Skiing and Outdoor Leadership. Součástí tohoto studijního programu jsou čtyři povinné kurzy (předměty), a to:

1. Basic skiing – Experimental learning
2. Outdoors in the Wintertime. Backcountry and Telemark Skiing. Snow Camping.
3. Norwegian perspectives on Outdoor Education 2 Winter
4. Norwegian Perspectives on Educational Guiding in Paddling Activities

Program je zaměřený na praktikování norského fenoménu, tzv.: „friluftslivu“ v zimních a jarních měsících. V programu nám bylo představeno jak backcountry skiing, tak cross-country skiing. Dále bylo součástí našeho programu kempování v zimě, či kanoistika a pěší turistika v jarních měsících.
Ve všech předmětech byl kladen důraz na již zmiňovaný „fliluftsliv“, představeno ve zkratce – pobyt venku, v přírodě, obecně outdoor aktivity, vše z pohledu Norské perspektivy.
V mém případě jsem bohužel nemohla dokončit předmět Outdoors in the Wintertime. Backcountry and Telemark Skiing. Snow Camping. Nicméně mi byl nabídnut na výměnu předmět Craftmanship and the Joy of Creation in Nature. Kromě jiného byla součástí předmětu například výroba vlastních lyží, sekery a dalšího.

Jazyk

Studium bylo v anglickém jazyce. Před pobytem, dle OLS testování, byla úroveň mé angličtiny na stupni B2, stejně tak jako po pobytu (opět dle testování OLS).

Nicméně si myslím, že pokrok v mé angličtině rozhodně je, a to především v komunikaci. Mám větší sebevědomí, rozšířenou slovní zásobu, zejména v oboru outdoor, ale také mimo něj. Při pobytu jsem zjistila, že gramatika, například používání správných časů, není to nejpodstatnější. Nejpodstatnější je se domluvit. V naší „Erasmácké třídě“ jsme věděli, že i když při mluvení uděláme chybu, nic se nestane, nikomu to nevadí, protože ty chyby děláme všichni. Navíc se chybky postupem času trochu redukují, tím, že se povětšinou používá ke komunikaci angličtina, člověk si na ni navykne a začne mluvit plynule anglicky a ani si to neuvědomí. Navíc máme každý velikou pasivní slovní zásobu, což si normálně člověk neuvědomuje, ale myslím, že jsou pak všichni překvapeni, když rozumí slovíčkám, u kterých by to nečekali, plus se spousta slovíček během pobytu přesune z pasivní do aktivní znalosti.

Ubytování

Přímo univerzita USN nenabízí ubytování, ale spolupracuje s organizací The Student Welfare Organisation of Southeast Norway (https://www.ssn.no/housing/), která zajišťuje ubytování plus ostatní služby pro studenty. Student si o tzv.: „student housing“ musí požádat sám – je to jiný proces než podávání přihlášky k přijetí na USN.
Na stánkách organizace SSN se musí student zaregistrovat a poté poslat žádost o ubytování. Na stránkách je několik možností, stačí si vybrat kampus, ve kterém je vyučován program, na který se student přihlásil. Pak si stačí vybrat dle svých preferencí ubytování, poslat žádost, a počkat na schválení.
Já osobně jsem bydlela v Breisås 2, což bych popsala jako chatovou vesničku. V jedné chatce se nachází 4 buňky, a v každé z nich jsou 2 pokoje, sdílená kuchyň a koupelna + WC pro tyto pokoje. Dále je v chatce společenská místnost a loundry room (pračka, sušák…) pro všechny buňky v chatce.
Chatičky Breisås jsou vzdálené 1,5km od kampusu, takže se dá do školy dostat krásně pěšky.
S organizací SSN je dobrá komunikace a pokud se vyskytne nějaký problém, jsou ochotni jej operativně řešit. V budově školy se také nachází kancelář SSN, je-li třeba některý z problémů řešit osobně.
Já osobně jsem byla s ubytováním velice spokojena. Nicméně, člověk musí počítat s podstatně vyšší cenou nájmu.

Další postřehy a zkušenosti

V Norsku se  rozhodně vyplatí cestovat. Pokud má člověk našetřené nějaké peníze navíc, rozhodně stojí za to je investovat právě do cestování. Člověk pozná nádhernou krajinu, úplně něco jiného, nového. V Norsku je tzv.: right to roam, což ve stručném podání znamená, že se může kempovat kdekoliv v přírodě (s nějakými pravidly). Člověk je v Norsku obecně blíže k přírodě, je to vidět i na mentalitě zdejších lidí. Příroda je pro ně něco jako jejich vlastní součástí a velice si ji váží.

Studijní program Nordic Backcountry Skiing and Outdoor Leadership je sice dost nabitý, nicméně během Velikonoc a po konci semestru je spousta volného času, který může být právě k cestování využit. Skvělou možností, jak procestovat Norsko je pronajatí si auta, nejlépe v nějaké skupince, kdy se všichni složí na výdaje jak za samotné pronajmutí, tak za palivo. A taky, ve skupince je větší zábava 😊.

Norsko je obecně drahé, přes stravu po ubytování. Také je třeba počítat, že pro tento studijní program je potřeba se vybavit kvalitní výbavou – spacák, kvalitní outdoor vybavení nebo boty na fjellski (speciální lyže, něco mezi běžkami a skialpy), což také není finančně lehká záležitost, avšak stojí to za to!

Na celkové hodnocení pobytu snad neexistuje vhodné slovo, či vhodně formulovaná věta. Je to jedinečná životní zkušenost, etapa, a věc, kterou mi nikdo nevezme, a na kterou budu vzpomínat do konce svého života jako na nejlepší období studia.

Eva Schmiedová

studentka Bc. oboru Speciální edukace bezpečnostních složek
University College of Southeast Norway, Norsko, jaro 2020

Studium, výuka, předměty

Tento studijní pobyt je zaměřený na friluftsliv, což je termín užívaný zejména ve skandinávských zemích pro outdoorové aktivity, jeho historii a tradici, ale především její praktickou část, která je studentům předávána tzv. „učením zkušeností“. Program je tedy složený ze 4 předmětů, které spolu souvisí a propojené.
V zimním období probíhá předmět Outdoor in Wintertimes, backoucntry and telemark skiing and snow camping. Předmět obsahuje několik teoretických lekcí o zimním vybavení, bezpečnosti v horách a leadershipu. Vše se pak vyzkoušelo v praxi na 3 kurzech, kterými jsou zimní putování na lyžích s batohem, kde se spí pod celtou, stanem, iglú nebo ve sněhových jeskyních. Vypravit se na pár dní do hor nemusí pro každého být snadné, ale pro milovníky hor a zimního období to bude jako ráj. Nebyl to pro mě jen předmět, ale životní zkušenost, kterou bych se bez této možnosti jen těžko vyzkoušela.
Další zimní předmět byl Basic skiing - experimental learning, který se skládal s několika jednodenních výletů strávených na sněhu. Postupně se vyučovaly techniky běžkování, telemarku, a hlavně backcountry (norské fjelski, které bych zařadila někam mezi běžky a skialpy), které se praktikuje i v ostatních předmětech.
Norwegian perspectives on Outdoor Education je předmět, který je zaměřen na norské historii, kultuře a tradici v outdooru. Výuka probíhá často venku, na lyžích a kolem ohně.
Norweigan Perspectives on Educational Guiding in Paddling Activities je poslední předmět, který se v tomto programu vyučuje. Předmět obsahuje dva kurzy na kajacích a kanoích. Letos byl ale zrušen kvůli koronavirové situaci. Byl tedy nahrazen předmětem Cultural and comparative perspective on outdoor tradition, kde jsme se zabývali srovnáváním pojetí v outdooru v různých obdobích a na různých místech. (Podle mě se však přejde zpět k původnímu předmětu.)

Jazyk

Celý program probíhal v angličtině. Moje znalost jazyka byla B1/B2 před pobytem a myslím, že i po pobytu. Co se však změnilo, byla komunikace, ve které jsem si na začátku nebyla vůbec jistá, ale na konci jsem se cítila poměrně sebejistě. Při pobytu jsem zlepšila svoji slovní zásobu spojenou se studovaným oborem. Při psaní zkoušek musela přečíst spoustu odborných materiálů v angličtině a pak napsat zkoušky (eseje) v angličtině, což pro mě bylo nové a ze začátku těžké, ale vše se rychle lepší, hlavně pokud je člověk motivován se v angličtině zdokonalit.

Ubytování

Univerzita nabízí koleje, které jsou rozděleny do několika kategorií. Ve všech kategoriích jsou pokoje jednolůžkové, takže se rozhodujete hlavně podle toho, v jak moderním prostředí chcete bydlet, jak moc potřebujete prostoru a kolik jste ochotni za to zaplatit. Já bydlela v nejlevnější možnosti a bylo to naprosto dostačující. Část kolejí, na kterých jsem bydlela (Breisås) je v podstatě taková „vesnička“ kde je několik desítek domečků (po 6 – 10 pokojích), různých velikostí a cenových kategorií, hned vedle lesa s výhledem na hory. Podle mě je tento styl kolejí dost raritní a z mého pohledu naprosto dokonalý. Dokázala bych si tam představit bydlet i delší dobu.

Další postřehy a zkušenosti

Tuto školu a studijní program bych doporučila hlavně lidem, kteří rádi tráví čas v přírodě a nepotřebují k životu velká města. Kolem Bø je nespočet možností na výlety do lesů a hor, ve městě je pak k dispozici několik posiloven, plavecký bazén, boulder. Ve městě jsou občas akce v koncertní hale, ale jinak zde není žádný bar nebo klub. Rušný městský život zde nenajdete.
Hodně času jsem trávila s dalšími mezinárodními studenty z různých oborů, které jsem znala hlavně ze společného ubytování. Většinou jsem se však vídala s lidmi ze stejného oboru a s podobným životním (outdoorovým) stylem.
Co se týče cen, tak počítejte, že je vše zhruba 2,5 – 3 krát dražší než v Česku. Stipendium, které vám poskytne škola, vám pokryje ubytování a stravu, pokud budete skromní. Doporučuji však trochu peněz našetřit, vzít si je s sebou a neváhat trochu investovat do zážitků.
O možnost práce jsem se moc nezajímala, v průběhu semestru je program poměrně nabitý a zbylý volný čas jsem využila k mým vlastním koníčkům a zájmům.
Já v Norsku zůstala i po skončení semestru a cestovala z Bø do různých směrů. Hodně jsem stopovala a trávila většinu nocí venku, a tak ušetřila spoustu peněz a viděla spoustu krásných míst. Celkově však doporučuji se nehnat za nejznámějšími místy a utrácet spoustu peněz, protože něco krásného můžete najít na každém rohu.
Norsko byla moje vysněná destinace, jsem ráda, že jsem měla možnost se tam vydat v rámci studia. Určitě se tam v budoucnu podívám znovu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info