Polytechnic Institute of Santarém
Sport Sciences School of Rio Maior
Rio Maior, Portugalsko
Erasmus kód: P SANTARE01
Studijní pobyty: 2 studenti/ky Bc/Mgr/PhD
Délka pobytu: maximálně 1 semestr
Jazyk: angličtina B1
Výukové pobyty: 2 vyučující (5 dní)
Zkušenosti studentů
Klára Bínová
studentka Bc. programu Regenerace a výživa ve sportu
School of Sport, Polytechnic Institute of Santarém, Rio Maior; jaro 2024
Studium, výuka, předměty
Jarní semestr byl zaměřený na výživu. Chodila jsem na 8 předmětů v angličtině: Nutrition across lifespan, Nutrition intervetion plan, Physiology, Exercise and lifestyle, Fitness, Football, Surfing a Portuguese language and culture.
Určitě bych doporučila všechny předměty, ale převážně Nutrition across lifespan a Nutrition intervetion plan, které byly velmi zajímavé z hlediska nových informací a jiného pohledu na výživu oprti našim zvykům v ČR. Dále bych velmi vyzdvihla Surfing, který byl zábavným a obohacujícím sportovním předmětem, kde jsem překonala respekt z oceánu a zároveň vyzkoušela něco, co bohužel u nás v zemi jen tak nevyzkouším. V poslední řadě bych kladla důraz na předmět Portuguese language and culture, díky kterému jsem se snáz začlenila mezi místní studenty a zároveň se cítila víc jako doma. Neboť jsem místním po 2 měsících začala rozumět a byla s nimi schopna aspoň trošku komunikovat.
Jazyk
Po celou dobu Erasmu jsem studovala v anglickém jazyce, protože jsme měli třídu složenou pouze z Erasmáků a nebyli jsme společně s místními portugalsky mluvícími studenty. Na Erasmus jsem odjížděla s angličtinou na úrovní B2, ale se studem mluvit, i přes to byla moje úroveň angličtiny naprosto dostačující. Musím přiznat, že ze začátku jsem ne vždy rozuměla odborným slovíčkům např. ve výživě, ale po nějaké době se porozuměla bez větších problémů.
Z Portugalska jsem odjížděla s o mnohem lepší angličtinou, než se kterou jsem tam přijížděla, a dokonce i se základy portugalštiny, díky spoustě portugalských kamarádů a začlenění se do volejbalového týmu univerzity.
Ubytování
V jarním semestru, kdy jsem studovala v Rio Maior, bohužel ještě studentské koleje nebyly dostavené a možnost ubytování tedy nebyla k dispozici. Nyní jsou již koleje dostavené, ale zda slouží i pro zahraniční studenty, to bohužel nevím. Já si ubytování našla přes FB skupinu a starší studentku, která byla v Portugalsku dva semestry přede mnou.
Na co je určitě dobré si dát pozor je, že Portugalci často nabízejí ubytování jinak, než jak byt/pokoj ve skutečnosti vypadá. Nikdo vám nepoví o nedostatcích bytu jako je plíseň či rozbitý nábytek. Na plíseň se totiž pohlíží lehce jinak než u nás. Portugalci plíseň na zdi často vyřeší pouze přemalováním. I přes tento menší problém jste schopni najít velice krásný pokoj za dobrou cenu.
Samostatný pokoj vás měsíčně vyjde o něco levněji než v Brně, a to v rozmezí 200-300 euro. Já osobně bydlela v takovém starším třípokojovém bytečku společně s Portugalcem a Litevkou. Ačkoli spoustu věci v bytě bylo starších, a ne vždy funkčních, byt byl naprosto dostačujícím pro můj pobyt a jeho přidanou hodnotou byla poloha v blízkosti univerzity, skvělý výhled na městečko a východy slunce. Myslím si, že více než na novotě a kráse bytu, pokud je ovšem vše čisté a nerozbité, záleží spíše na spolubydlících.
S ubytováním bych doporučila si najít byt přes někoho, kdo již v Rio Maior studoval a popř. až poté přes FB skupinu. Pokud víte, že jedete s nějakým dalším studentem z ČR, tak bych si i přes to vybrala spolubydlení s cizinci.
Další postřehy a zkušenosti
Portugalsko je obecně velmi bezpečná a krásná země plná milých a ochotných lidí, zároveň také ideální zemí pro lidi, kteří milují sluníčko a teplo. Upřímně jsem ze začátku Erasmu byla překvapená, jak přátelští Portugalci jsou.
Věc, která mě dále velmi překvapila je, že i lidé co se úplně neznají se zdraví dvěma polibky na tvář a toto platí i mezi studenty. V Portugalsku to nefunguje tak, že na sebe mávnete na chodbě univerzity, ale přijdete k sobě a pozdravíte se polibkem na tvář.
Co je lehkým mínusem Portugalska je nemožnost si v menším městě jako tomu bylo v Rio Maior najít brigádu, pokud nemluvíte plynně portugalsky. Tím, že ani od školy nedostanete dostatek peněz na pokrytí všeho, co byste rádi během Erasmu stihli a zažili a pokryje Vám to pouze nutné věci (ubytování, letenku a pojištění), je fajn mít něco málo našetřeno, abyste mohli prozkoumat ty opravdové krásy a zákoutí Portugalska. Doprava a některé jídlo je totiž dražší než v Česku.
Celý můj pobyt v Rio Maior hodnotím velmi pozitivně. Upřímně, již během pobytu jsem si hledala možnosti, jak v Portugalsku zůstat a dostudovat, ale bohužel neúspěšně. I tak se Portugalsko stalo mým druhým domovem a doufám, že se mi podaří najít možnost, jak tam znovu nějakou dobu žít.
Jak říkala moje spolubydlící z Erasmu:
„PORTUGAL IS NOT JUST A PLACE, IT IS A FEELING!“
Lucie Aries Krysová a Pavel Sýkora
studenti Bc. oborů TV a Sport + Zeměpis
Polytechnic Institute of Santarém, jaro 2021
Studium, výuka, předměty
Ze sportů jsme měli zapsaný fitness a fotbal. Je trochu škoda, že nebyl předmět surfování, protože prostředky tam na to mají a je to věc, kterou by podle mě studenti ze zahraničí velmi ocenili. Soukromé lekce jsou totiž hrozně drahé a doprava na pobřeží složitá.
Z teoretických předmětů jsme měli Exerscise physiology, Exercise and nutrition across lifespan, Nutrition Intervention plan, Portuguese language and culture a Physical activity and lifestyle. Z těchto předmětů už bych si znovu nevybrala jen Physical aktivity and lifestyle z důvodu časové náročnosti. Jinak byly všechny předměty zajímavé a učitelé pohodoví a nápomocní. Hlavně předměty o výživě byly hodně přínosné, protože jsme žádný na naší fakultě zatím neměli.
Jazyk
Všechny předměty jsme jako erasmáci měli zvlášť v angličtině. Na začátku jsem si v teoretických předmětech překládala každé druhé slovo a na konci jsem bez problémů prezentovala své práce. Angličtina se mi zlepšila hodně (konkrétně z A2 na B2), a to hlavně díky běžným konverzacím se spolužáky, ale i v hodinách. Bylo nás erasmáků 15, a tak si s námi v hodinách hodně povídali a ptali se. Nečekala jsem, že se mi během tak krátké doby může angličtina takhle zlepšit. Opravdu je na jazyk nejlepší vyjet. Je škoda, že s místními studenty jsme moc do kontaktu nepřišli, protože jsme měli předměty zvlášť, ale měli jsme super partu mezi sebou.
Ubytování
Bohužel univerzita nemá koleje a ubytování si studenti zařizují sami. Dají se najít byty přes FB skupiny nebo jiné platformy přímo v městečku. My jsme bydleli v městě Caldas da Rainha, protože to bylo vetší město a bylo blíž moři. Do školy i na výlety jsme dojížděli na půjčeném skútru. Určitě bych tam příště jela autem. Je to malé město a spoje kamkoli moc nejezdí (v době covidu ještě méně než obvykle). My jsme díky skútru byli mobilní. Bydleli jsme v jednom pokoji se sdílenou koupelnou a kuchyní s místními. Byli tam Portugalci, Nepálci, Indové, Pákistánci a jejich příběhy jsou neskutečné. Platili jsme 225 euro měsíčně za oba (jeden by ve stejném pokoji platil 190 euro měsíčně).
Další postřehy a zkušenosti
Většinu volného času jsme trávili surfováním. Díky spolužákovi z Německa, který přijel dodávkou a surfuje už několik let jsme měli možnost trávit ve vodě hodně času a moc nás to nestálo. Koupili jsme si prkno z druhé ruky, které měl v dodávce. My přijeli na skútru s neopreny z druhé ruky a stanem. Většinu dnes jsme byli ve vodě, večer jsme něco hráli a vařili a šli spát (my do stanu a on do dodávky). V dojezdové vzdálenosti od univerzity je jeden z nejlepších surfařských spotů – Peniche. My se do tohoto místa zamilovali a vy se zamilujete taky. Třeba se tam po studiu potkáme. Také jsme jezdili po zajímavých místech jako Obidos, Nazaré, Fátima, Santarém, Grutas de Mira de Aire, Batalha, Cabo da Roca, Lisabon a mnoho dalšího v okolí. Během velikonočních prázdnin, kdy nebyla výuka jsme vyrazili na Azorské ostrovy. Týden v ráji…krása střídala nádheru. Viděli jsme velryby, jela jsem na vyjížďku na koních. Potom jsme navštívili ostrov Berlenga Grande, který není daleko a je to moc hezký výlet. Ke konci nás přijeli navštívit rodiče a s nimi jsme procestovali i Algarve. Erasmus mi dal hodně a jsem ráda, že jsem jela. Opravdu…kdo můžete jeďte! Přijedete silnější, samostatnější, plní zážitků a nebudete se bát jet sami do světa. Já vyrazila rovnou z Erasmu na svatojakubskou pouť do Španělska a bylo to to nejlepší rozhodnutí.
František Hurt
student Bc. oboru Regenerace a výživa ve sportu
Polytechnic Instutite of Santarém, Portugalsko, jaro 2019
Jaký je Erasmus v Rio Maior? Stejně jako každý jiný výměnný program je jedinečný. Do Rio Maior jsem jel s vidinou Erasmu, kde se zapojím do velké skupiny mezinárodních studentů, budeme spolu absolvovat spoustu akcí pořádaných školou i námi samotnými a prostě si celý svůj pobyt užiji, jak jen můžu. Výsledek byl trošku jiný. Za prvé je důležité říci, že Portugalci nejsou úplně jazykově vybavený národ čili pokud nemluvíte portugalsky, či španělsky, tak máte o zábavu postaráno. Na druhou stranu R. Maior je poměrně malé městečko kde, ač vám nikdo nerozumí, tak se každý snaží veškerými silami pomoct. Vstřícnost lidí je zde opravdu na úplně jiné úrovni...
...abych to nějak shrnul – Erasmus bude vždy takový, jaký si ho uděláte. Buď si najdete spoustu přátel mezi místními a nevynecháte s nimi jedinou párty či fotbalový turnájek, nebo si zde mnohonásobně zlepšíte kondičku a pochytáte nějaký ten vitamin D na pláži. Anebo to pojmete jako já a zkusíte si od každého trochu – bydlet s místními, procestovat stopem celé Portugalsko, navštívit Azorské ostrovy, válet se u moře, naběhat nějaký ten kilometr v místní přírodě, odplavat pár bazénů v prázdném 50metrovém bazénu, koštovat portské, okusit místní kuchyni a mnoho dalšího….
Číst celý text
Jaký je Erasmus v Rio Maior? Stejně jako každý jiný výměnný program je jedinečný. Do Rio Maior jsem jel s vidinou Erasmu, kde se zapojím do velké skupiny mezinárodních studentů, budeme spolu absolvovat spoustu akcí pořádaných školou i námi samotnými a prostě si celý svůj pobyt užiji, jak jen můžu. Výsledek byl trošku jiný. Za prvé je důležité říci, že Portugalci nejsou úplně jazykově vybavený národ čili pokud nemluvíte portugalsky, či španělsky, tak máte o zábavu postaráno. Na druhou stranu R. Maior je poměrně malé městečko kde, ač vám nikdo nerozumí, tak se každý snaží veškerými silami pomoct. Vstřícnost lidí je zde opravdu na úplně jiné úrovni.
Dalším takovým poměrně důležitým faktem, který je dobré vědět před odjezdem, je uvědomění si, kolik lidí z jiných zemí pojede stejně jako vy do městečka s 20 000 obyvateli uprostřed Portugalska strávit 4 měsíce. Jinak řečeno nás zde bylo 8. Pro takový počet lidí škola samozřejmě nezařizuje žádné speciální akce, ani nenabízí velké množství předmětů vyučovaných v angličtině. Na druhou stranu díky tomuto nízkému počtu jsme se mezi sebou i s učiteli velice dobře poznali a výlety jsme pořádali na vlastní pěst (o to větší sranda to byla).
Jak jsem již zmínil, městečko Rio Maior není žádné velkoměsto, a proto tu toho není tolik k zabavení. Ovšem pokud nejste nijak extra nároční, tak se spokojíte s tím, co nabízí. Bezplatný a neomezený vstup do 50 a 25metrového bazénu, atletického stadionu, asi 5 fotbalových hřišť a v neposlední řadě do posilovny pro mě zní jako dobrý deal. A ta okolní příroda byla pro mě jakožto běžce třešničkou na dortu. Komu to stále nestačí, může sednout na autobus a za hodinku bude v Lisabonu, kde určitě najde, co hledal.
Co se týče školy jako takové, tak tu jsme měli 3x týdně, přičemž nás převážně učili doktorandi, jejichž angličtina byla oproti jiným obyvatelům srozumitelná a s minimem chyb. Jejich celkový přístup byl parádní – první polovinu semestru nám teoreticky vysvětlovali problematiku výživy a zdravého životního stylu a následně jsme si museli najít klienta, kterému jsme měli za jejich dohledu pomoci dosáhnout vysněného cíle. Mimo výuku nám neustále doporučovali, kam se máme jet podívat, kde a kdy se pořádá kdejaká akce a co v Portugalsku nevynechat. Byli to prostě učitelé s lidskou tváří (stejně jako u nás na FSpS).
Abych to nějak shrnul – Erasmus bude vždy takový, jaký si ho uděláte. Buď si najdete spoustu přátel mezi místními a nevynecháte s nimi jedinou párty či fotbalový turnájek, nebo si zde mnohonásobně zlepšíte kondičku a pochytáte nějaký ten vitamin D na pláži. Anebo to pojmete jako já a zkusíte si od každého trochu – bydlet s místními, procestovat stopem celé Portugalsko, navštívit Azorské ostrovy, válet se u moře, naběhat nějaký ten kilometr v místní přírodě, odplavat pár bazénů v prázdném 50metrovém bazénu, koštovat portské, okusit místní kuchyni a mnoho dalšího….
Kateřina Vašíčková
absolventka Mgr. programu Tělesná výchova a sport - směr Kondiční trenér, studentka Ph.D. programu Kinantropologie
Polytechnic Instutite of Santarém, Portugalsko, podzim2017
Erasmus bych ráda doporučila všem těm, kteří ještě váhají. Před odjezdem jsem se bála, ale od všech jsem slyšela, že se do zahraničí netěšili a nakonec to byl nejlepší čas jejich života. Teď už mohu říci, že studium a život v cizině je zkušenost k nezaplacení! Zimní semestr jsem strávila v Portugalsku na škole Polytechnic Institute of Santarem, která se nachází v menším městě Rio Maior. Od prvního dne si nešlo nevšimnout toho, jak jsou místní lidé ochotní a přátelští. Portugalci mají neskutečnou povahu. Spolužáci, učitelé, ale třeba i lidé na ulici nám vždy se vším ochotně pomohli a dávali nám najevo, že k nim patříme. Ve škole byly zajímavé předměty, celkově mi přišly jednodušší, než v Česku. Škola nemá navazující magisterský program, proto bych ji doporučila navštívit spíše na bakaláři. Pokud toužíte po zlepšení své angličtiny, tak toho se tady nedočkáte. Naopak, v Portugalsku lidé anglicky moc neumí. Jazyk výuky byl hodně zjednodušený tak, abychom si alespoň rozuměli. Sportovní zázemí je zde perfektní, škola pro studenty nabízí zdarma posilovnu a dva plavecké bazény, dále jsou ve městě další tři posilovny, atletický ovál a hřiště. Pokud vyhledáváte párty, možná se tady začnete po nějaké době nudit. Skupina erasmáků však pravidelně podnikala výlety, ať už za zábavou, k moři nebo do jiných měst. Pokud se rozhodnete jet na Erasmus sem, dejte si pozor na ubytování. Jelikož škola nemá koleje, je potřeba začít shánět byt opravdu včas. Poslední, co vás tu může překvapit, je počasí. Ještě v polovině listopadu jsme si užívali na pláži, v prosinci ale přišla tak velká zima, jakou jsem v České republice snad ani nezažila. Zvyklí Portugalci nemají v bytech topení, a ten měsíc byl opravdu drsný. Kamarádi čekali, že se vrátím od sluníčka opálená a nechápali, jak je možné, že ne, když jsem přeci byla ta dlouho v Portugalsku :-)