Příklady použití teleskopického obušku
TO = teleskopický obušek
1. Tasení a rozevření
1.1 otevření dolů – ze základního postoje švihem paže dolů podél těla rozevřeme TO. TO je v prodloužení paže v úhlu 45° jak v přední, tak boční rovině
1.2 otevření vzhůru - ze základního postoje švihem paže vzhůru podél těla rozevřeme TO. TO je v prodloužení paže v úhlu 45° jak v přední, tak boční rovině.
1.3 tasení – TO je uložen v pouzdře na opasek na straně silné paže (tj. paže, kterou držíme TO. Předpažením slabou paží si udržíme odstup od agresora a švihem paže (nezvedáme loket) TO rozevřeme a rozloženou část TO položíme na rameno. Při rozevírání je důležitá práce zápěstí.
2. Techniky rozevřeným TO
2.1 správné provedení úderu
2.1.1 forhandový úder – správně X špatně – ze základního postoje provedeme úder tak, že ruka silné paže se posune vpřed, nikoli nahoru a když je paže téměř natažená, dokončí pohyb směrem vlevo vedle těla v úhlu 45°. Chybou je zvedání lokte, jak označuje červený kříž na videu.
2.1.2 osmička – forhandové a backhandové údery – jak naznačuje žlutá ležatá osmička, po sobě jdoucí forhandové a backhandové údery opisují pomyslnou ležatou osmičku. Chybou je opět zvedání lokte.
2.2 údery na protiúderový oblek
2.2.1 kryt proti kopu na střední pásmo
2.2.2 kryt proti obloukovému úderu pěstí
2.2.3 forhandový úder na horní pásmo
2.2.4 beckhandový úder na horní pásmo
2.2.5 forhandový úder na střední pásmo
2.2.6 backhandový úder na střední pásmo
2.2.7 forhandový úder na spodní pásmo
2.2.8 backhandový úder na spodní pásmo
2.3 údery na lapy
2.3.1 nácvik F a B úderu na hormí a střední pásmo s lapou
2.3.2 F a B údery na horní pásmo s lapou
2.3.3 F a B údery na střední pásmo s lapou
2.4 kryty
2.4.1 detail krytu s TO proti forhandovému a backhandovému úderu – rozdíl mezi krytu na forhandový a backhandový úder soupeřovým TO je znázorněn na začátku videa. Při zahájení soupeřova forhandového útoku ze základního postoje vykročíme vpřed silnou nohou a slabou rukou kryjeme soupeřovo předloktí a TO kryjeme soupeřův TO. TO by se měly dotýkat středy. Náš TO je nakloněn špičkou více k soupeři. Při zahájení soupeřova backhandového útoku kryjeme opět slabou rukou kryjeme soupeřovo předloktí a TO kryjeme soupeřův TO. Náš TO je opět špičkou nakloněn víc vpřed. Pokud by byla poloho TO vertikální nebo špička nakloněna k nám, hrozí nebezpečí proražení krytu.
2.4.2 kryt na horní pásmo – držení obouruč - při krytu obouruč držíme TO pouze opřený o dlaň slabé ruky. Při uchopení hrozí při špatně nasazeném krytu úder soupeřovým TO přes klouby. Při zahájení soupeřova útoku vykročíme ze základního postoje silnou nohou vpřed a provedeme kryt.
2.4.3 kryt na horní pásmo při úderu TO a následné odebrání TO – provedení viz. detail krytu s TO proti forhandovému a backhandovému úderu. Poté následuje kryt oproti soupeřovu obloukovému úderu slabou paží do předloktí. Přitom uchopíme soupeřův TO a udeříme soupeře přes předloktí jeho silné paže.
2.4.4 kryt proti kopu na střední pásmo – při zahájení soupeřova útoku zakročíme slabou nohou vzad a provedeme kryt úderem TO do soupeřovy nohy v oblasti
bérce.2.4.5 kryt proti obloukovému úderu - – při zahájení soupeřova útoku zakročíme slabou nohou vzad a provedeme kryt úderem TO do soupeřovy paže v oblasti předloktí.
2.5 páky a kryty
2.5.1 páka na předloktí – TO vložíme mezi soupeřovo tělo a silnou paži s výkrokem silné nohy. Poté vykročením slabé nohy a zakročením silné nohy provedeme obrat a stojíme vedle soupeře. Špičku TO si vložíme do slabého podpaží a nadloktí přitiskneme k tělu. Slabou paží pokrčíme soupeřovu silnou paži a přechytneme TO do slabé ruky.mezi levou rukou a podpažím vzniká působením TO páka na soupeřovo předloktí. Páku můžeme zahájit příchodem k soupeři zepředu nebo zezadu.
2.5.2 tlak na trapéz – při zahájení soupeřova útoku snížíme těžiště a vykročíme silnou nohou vpřed. Předloktí slabé paže přiložíme přes soupeřovu hruď a TO přiložíme na soupeřův trapézový sval zezadu. Dostaneme se tak na kontakt k soupeři. Špičku TO uchopíme slabou rukou a přiblížením paží k těžišti vyvineme tlak na soupeřův trapéz. Tlak provádíme ve směru za silnou paží a dolů společně se zakročením silné nohy a otočením kolem své osy na slabé noze provedeme svedení soupeře na zem.
2.5.3 tlak na zápěstí – koncovou tyč TO přiložíme k soupeřovo zápěstí. Slabou rukou uchopíme koncovou tyč TO tak, aby byla soupeřova paže mezi naší levou paží a TO. Přiblížením svého slabého lokte k rukojeti TO vyvineme tlak na soupeřovy úpony na zápěstí.
2.5.4 výkrut ramene – ze základního postoje vykročíme k soupeři silnou nohou a TO vložíme mezi soupeřovo tělo a slabou paži. Palcem silné ruky přitiskneme soupeřovu slabé předloktí k TO. Slabou nohou vykročíme a otočíme se kolem vlastní osy silné nohy a současně uchopíme slabou rukou koncovou tyč TO a přetočením TO rukojetí k soupeřově hlavě a špičkou TO k našemu centru výkrut ramene. Pobídneme soupeře, aby si položil silnou ruku na hlavu.
2.6 údery držením obouruč
2.6.1 úder obouruč na horní pásmo – ze základního postoje vykročíme silnou nohou (nebo vykročíme slabou a přikročíme silnou nohou), uchopíme TO oběma rukama a natažením paží provedeme úder střední tyčí TO na horní pásmo.
2.6.2 úder obouruč na střední pásmo – uchopíme TO obouruč a vykročíme silnou nohou (nebo vykročíme slabou a přikročíme silnou nohou) provedeme úder špičkou TO nebo koncovkou TO. Neprovádíme více jak jeden úder. TO je na to sice konstruován, ale hrozí nebezpečí zkolabování TO
2.7 poraz
2.7.1 poraz zezadu - přistoupíme k soupeři zezadu, přiložíme nad soupeřovy hlezenní klouby a uchopíme TO obouruč. Ramenem vytvoříme tlak na soupeřovo centrum a přes překážku ve formě TO před nohama soupeř padá k zemi. V tom momentu zakročíme do základního postoje.
2.8 obrana proti úchopu
2.8.1 obrana proti úchopu TO jednou rukou – při držení TO obouruč se může stát, že soupeř uchopí nás TO jednou rukou za středovou tyč TO. Vytočíme TO tak, abychom dostali soupeřovu malíkovou hranu nahoru a palcovou dolů. Špičku TO přibližujeme i soupeřově malíkové hraně, rukojeť oddalujeme od soupeřovy palcové hrany. Tím vytváříme páku na zápěstí.
2.8.2 obrana proti úchopu TO obouruč – viz. Obrana proti úchopu jednou rukou. Jakmile soupeř pustí TO jednou rukou, vyvineme páku na zapěstí druhé ruky.
2.8.3 vytrhnutí TO při úchopu soupeřem – pokud nás soupeř uchopí za TO při držení jednoruč, lze jednoduše vytrhnout. Gumová rukojeť s gripem se drží mnohem lépe, než koncová tyč TO
2.9 skryté držení
2.9.1 obraný úder ze skrytého držení paže zkřížené na prsou – z tohoto skrytého držení provedeme rozložení TO současně s obraným úderem (také možno aplikovat jako kryt) švihem zápěstím a natažením paže vpřed. Doporučujeme provést alespoň 3 údery za sebou, jelikož při prvním může TO zkolabovat.
2.9.2 obraný úder ze skrytého držení paže zkřížené před těžištěm – viz. obraný úder ze skrytého držení paže zkřížené na prsou. Rozdílná je pouze výchozí poloha.
2.9.3 skryté držení – přehled možného skrytého držení
2.9.4 údery ze skrytého držení – možno aplikovat jako kryt, obraný úder.
2.10 další možnosti nácviku
2.10.1 nácvik úderů na překážkové dráze – při nácviku úderů lze využít jakkoli vytvořené překážkové dráhy. Jedná se především o trénink za zvýšené fyzické aktivity. Je možno měřit čas u jednotlivých cvičících
2.10.2 opakované údery do pytle – údery lze cvičit individuálně s pomocí boxerského
pytle.3. Techniky zavřeným TO
3.1 údery
3.1.1 forhandový úder zavřeným na prsní sval – ze základního postoje s nápřahem silné paže (nezvedáme loket) vykročíme silnou nohou vpřed a provedeme úder koncovkou TO na prsní sval (v úhlu 45°). TO nezastavujeme po kontaktu s agresorem, úder vedeme skrz něj.
3.1.2 backhandový úder zavřeným na prsní sval – backhandové údery provádíme jako vazbu na forhandové. Ze základního postoje provedeme forhandový úder, poté ruku zvedáme s nápřahem (nezvedáme loket) a provedeme backhandový úder na prsní sval (v úhlu 45°), poté se vracíme do základního postoje.
3.1.3 nácvik forhandového a backhandového úderu zavřeným na lapu – provádíme předchozí 2 popisované údery za sebou. Nezvedáme loket, opakováním úderů krouží silná ruka s TO po dráze ve tvaru ležaté osmičky (viz. 2.1.2 osmička – forhandové a backhandové údery)
3.1.4 úder zavřeným na prsní sval a svedení na zem – ze základního postoje výkrokem silné nohy dopředu provádíme přímý úder špičkou TO úder na prsní sval, současně s úderem chytáme slabou rukou soupeřovo rameno a přetáčíme zády k sobě na těsný kontakt. Koncovkou TO provedeme tlak na prsní sval, čímž se soupeř dostane do pokleku, pak s otočením těla za silnou paží svedeme soupeře na zem. V okamžiku svedení se směr tlaku na prsní sval změní ze směru do na směr doprava. Společně se změnou směru tlaku chytáme slabou rukou soupeře za obličej a odtahujeme jej od sebe. Jakmile ztratíme se soupeřem kontakt, vracíme se do základního postoje. 3.1.5 varianta obrany se zavřeným – při zahájení soupeřova útoku vykročíme ze základního postoje silnou nohou vpřed a slabou rukou chytáme soupeřovu útočící paži. Současně s tím zaklesneme koncovku TO za soupeřův krk a otáčením kolem vlastní osy a vedením obou paží dolů soupeře svedeme na zem. Poté můžeme provést úder koncovkou na prsní sval a vrátíme se do základního postoje.
3.2 páky
3.2.1 páka na loket zavřeným (otevřeným) - přistupujeme k soupeři ze zadu, slabou rukou uchopíme soupeřovu paži za zápěstí, společně s tím TO přiložíme mezi loket a triceps (oblast úponů) a provádíme opačné pohyby paží – tzn. slabou k sobě doprava a silnou od sebe doleva, tím vznikne páka na loket a svádíme soupeře na zem. To stejné lze provést i s rozevřeným TO.
3.2.2 úchop – páka za zápěstí zavřeným – ze soupeřova úchopu za naší silnou paži provedeme současně úkrok slabou nohou dozadu a úchop slabou rukou za soupeřův hřbet ruky, čímž ukotvíme kontakt soupeřovy a naší paže. Poté provedeme oběma rukama krouživý pohyb doleva nahoru (půlkruh, nikoli celý), čímž přetočíme soupeřovu ruku dlaní vzhůru. Musíme dbát na to, aby měl soupeř pokrčenou paži jak v lokti, tak v zápěstí. Poté snížíme obě ruce k těžišti, čímž vytvoříme páku na soupeřovo zápěstí.
4. Škrcení
4.1 škrcení I – přistoupíme k soupeři zezadu. Rozevřený TO přiložíme na soupeřův krk šikmo zleva (nikoli na krk zepředu nebo zboku). Slabou paži natáhneme šikmo vpřed přes soupeřovo rameno a rozložený TO položíme na loketní jamku. Poté slabou paži pokrčíme a otevřenou dlaní uchopíme soupeřovu hlavu v oblasti pravého ucha a provádíme opačný pohyb pažemi – tzn. slabou od sebe doleva a silnou k sobě doprava.
4.2 škrcení II – přistoupíme k soupeři zezadu. Rozevřený TO přiložíme na soupeřův krk šikmo zprava (nikoli na krk zepředu nebo zboku) poslední čtvrtinou TO. Předloktí slabé paže v oblasti loketní kosti přiložíme k soupeřovu krku a do dlaně uchopíme koncovou tyč TO a škrcení prováníme přibližováním rukojeti TO k lokti slabé paže.
4.3 škrcení III - přistoupíme k soupeři zezadu. Rozevřený TO přiložíme na soupeřův krk šikmo zleva (zpoza hlavy) střední tyčí TO. Slabou paži chytneme TO za koncovou tyč TO (máme nyní za soupeřovou hlavou překřížené paže) vřetení kostí k soupeřovu krku. Škrcení provádíme přibližováním dlaně silné paže k lokti slabé paže a naopak (tzv. utahování smyčky)
5. Techniky na zemi
5.1 na zemi I – z polohy v leže na zádech, soupeř klečí mezi našimi nohami. Soupeř nasadí škrcení (nyní můžeme provést slabou rukou navolňovací úder na žebra), švihem silné paže rozevřeme TO, slabou rukou uchopíme za koncovou tyč TO za soupeřovou hlavou a tlakem na krk přiblížíme soupeře na těsný kontakt jeho hlavy s naším ramenem silné paže. Nyní provedeme obrátku, abychom dostali soupeře na zády a my klečely nad soupeřem. Dlaní slabé paže držíme soupeře za bradu a vytáčíme soupeřovu hlavu k jeho levému rameni. TO vysuneme zpod soupeřova krku a můžeme provést úder koncovkou na soupeřův prsní sval.
5.2 na zemi II - z polohy vleže na zádech, soupeř klečí mezi našimi nohami. Než soupeř nasadí škrcení, úderem dlaní slabé paže na soupeřův loket svedeme soupeře na těsný kontakt jeho podpaží na naše rameno silné paže. Švihem silné paže rozevřeme TO za soupeřovými zády a dlaní slabé paže uchopíme koncovou tyč TO. Tlak TO na soupeřovy záda vyvineme v oblasti jeho žeber přiblížením TO k centru.. Jak znázorňuje šipka na videu, pohyby k hlavě a od hlavy přejíždíme po soupeřových žebrech. Nyní provedeme obrátku, abychom dostali soupeře na zády a my klečely nad soupeřem. Dlaní slabé paže držíme soupeře za bradu a vytáčíme soupeřovu hlavu k jeho levému rameni. TO vysuneme zpod soupeřova krku a můžeme provést úder koncovkou na soupeřův prsní sval.