Project information
Analýza kognice a vědomí pomocí funkčních metod
- Project Identification
- MUNI/A/1155/2021
- Project Period
- 1/2022 - 12/2022
- Investor / Pogramme / Project type
-
Masaryk University
- Specific research - support for student projects
- MU Faculty or unit
-
Faculty of Medicine
- prof. MUDr. Ivan Rektor, CSc.
- Ing. Michaela Bartoňová, Ph.D.
- prof. MUDr. Milan Brázdil, Ph.D.
- MUDr. Barbora Deutschová, Ph.D.
- Mgr. Zita Goliášová
- Mgr. Lenka Jurkovičová
- MUDr. Mgr. Lenka Kotačková, Ph.D.
- Ing. Anežka Kovářová
- Mgr. Kristína Mitterová, Ph.D.
- MUDr. Ivona Morávková
- Mgr. Monika Pupíková, Ph.D.
- prof. MUDr. Irena Rektorová, Ph.D.
- Ing. Pavel Říha, Ph.D.
- Shivani Kishor Sonawane, MSc
- MUDr. Iveta Ševčíková
- Mgr. Patrik Šimko, Ph.D.
Projekt A: Paměť a vědomí u zdravé populace a epileptických pacientů
Předkládaný projekt má za cíl navázat na projekt A Specifického výzkumu 2021 zaměřeného na výzkum paměti a vědomí, a zvětšit výzkumnou vzorku o dalších 30 zdravých participantů, co značně rozšíří možnosti analýzy dat. Kromě toho budou data z úkolů zaměřených na paměť nabírány také u pacientů s farmakorezistentním typem epilepsie, kteří podstupují v rámci epileptochirurgického programu invazivní kontinuální videoEEG monitoraci na 1. neurologické klinice FN U sv. Anny. Studie byla schválena Etickou komisí pro výzkum Masarykovy univerzity a Etickou komisí Fakultní nemocnice u sv. Anny.
Projekt B: Alzheimerova nemoc (AN) je nejčastější příčina demence ve stárnoucí populaci. Její časné stadium – Mírná kognitivní porucha (MKP-AN) představuje kritické období, kdy je ještě soběstačnost dostatečná, avšak objektivní problémy s kognicí jsou přítomny. Demence při AN má negativní dopad na kvalitu života pacienta i pečovatele a je spojena s významným zvýšením morbidity/mortality. MRI zobrazování mozku v kombinaci s neinvazivní mozkovou stimulací (NIMS) – transkraniální stimulace střídavým proudem (tACS), slouží jako další nástroj pro odhalení mechanismů oscilační aktivity mozku na pozadí kognitivních funkcí. Rovněž, pomocí NIMS můžeme navodit změny v oscilační aktivity mozku, a tedy i změny v mozkové plasticitě, které mohou dále vést k léčebným účinkům na kognitivní funkce.
Projekt C: Srovnání a aplikace multimodálních metod konektivity u pacientů s epilepsií.
Epilepsie je chronické onemocnění mozku. Léčbou první volby je farmakoterapie, pokud však medikamentózní léčba nepřináší zlepšení, přistupuje se k resektivní operaci, jejiž výsledek závisí na přesné detekci tzv. epileptogenní zóny (EZ, oblast, která je zdrojem epileptického záchvatu). Stále však existují i pacienti, u kterých nejsou současné metody k určení EZ dostatečné. Benefit přináší využití pokročilých zobrazovacích metod, běžně nepoužívaných při klinickém předoperační vyšetření, a jejich zpracování (např. pokročilé zpracování fMRI). (Duncan et al., 2016). Účelem této studie je detekce odlišené konektivity spojené s epilepsií, která do budoucna umožní zlepšení diagnostických metod.
Publications
Total number of publications: 2
2022
-
Inter-individual differences in baseline dynamic functional connectivity are linked to cognitive aftereffects of tDCS
Scientific Reports, year: 2022, volume: 12, edition: 1, DOI
-
Prediktory vizuálnej predstavivosti : senzorická senzitivita, všímavosť a osobnostné dimenzie
KOGNICE A UMĚLÝ ŽIVOT XX : Sborník z 20. ročníku konference, year: 2022