Fakulta otevřela tělocvičny a učebny studujícím MjUNI
S MjUNI se můžete stát studentem VŠ nanečisto.
Během pěti specializovaných kurzů, které organizovali a vedli studenti závěrečného ročníku magisterského programu Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek, předávali účastníkům praktické dovednosti a znalosti z oblasti osobní sebeobrany.
Každý z kurzů se zaměřil na specifickou problematiku – od základních technik fyzické obrany přes použití improvizovaných obranných prostředků, jako je pepřový sprej, až po prevenci a zvládání krizových situací, včetně ochrany před sexuálním obtěžováním. Programy zahrnovaly kombinaci teoretických znalostí, praktických cvičení i modelových situací, které simulovaly reálné hrozby, se kterými se účastníci mohou v běžném životě setkat.
Díky odbornému vedení studentů a pedagogické supervizi se podařilo vytvořit vzdělávací prostředí, které účastníkům poskytlo nejen cenné informace, ale především jim pomohlo získat větší jistotu v otázkách osobní bezpečnosti. Kurzy byly pozitivně hodnoceny jak účastníky, tak organizátory a ukázaly, že podobné aktivity mají v dnešní době své nezastupitelné místo.
V následujících zprávách přinášíme podrobnější pohled na jednotlivé kurzy a jejich průběh.
V dnešní době je stále důležitější umět se postavit za sebe a umět se efektivně bránit v krizových situacích. Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity uspořádala dne 14. prosince 2024 speciální kurz sebeobrany pro ženy se zaměřením na problematiku sexuálního obtěžování. Během tohoto desetihodinového intenzivního programu získaly účastnice nejen teoretické znalosti, ale především praktické dovednosti, které jim mohou pomoci efektivně se bránit a zajistit si vlastní bezpečí v krizových situacích.
Ženy se mnohem častěji, než muži stávají oběťmi sexuálního obtěžování či násilí. Z tohoto důvodu je nezbytné zaměřit se nejen na fyzickou obranu, ale i na psychologickou stránku sebeobrany. Kurz začal prekonfliktní fází, kde se účastnice učily, jak předcházet rizikovým situacím, jak si budovat sebevědomí a jak efektivně komunikovat s potenciálním agresorem. Správné vystupování, řeč těla a schopnost včas rozpoznat varovné signály mohou často zabránit tomu, aby konflikt vůbec eskaloval.
Ve druhé části kurzu se jeden z lektorů zaměřil na právní aspekty nutné obrany, aby si ženy uvědomily, kde leží hranice mezi obranou a protiprávním jednáním. Poté následoval praktický nácvik fyzické sebeobrany – údery, kopy, úniky ze sevření a použití improvizovaných zbraní. Mnoho žen bylo překvapeno, jak účinné mohou být běžné předměty, jako je například klíčenka, kabelka nebo dokonce obyčejná voňavka.
Kurz vyvrcholil simulovanými scénáři, kde si účastnice mohly vyzkoušet své nově nabyté dovednosti v praxi. V předem připravené trase na fakultě čelily třem různým situacím, které postupně eskalovaly. Každá z těchto situací byla realisticky ztvárněna a ženy měly možnost otestovat, jak se v krizové chvíli zachovají. Tento přístup jim pomohl nejen získat sebedůvěru, ale také si uvědomit, jak důležité je být mentálně připravená na nečekané situace.
Kurz byl hodnocen velmi pozitivně – účastnice odcházely s novými znalostmi, praktickými dovednostmi, a především s pocitem většího bezpečí. Mnoho z nich uvedlo, že si dříve vůbec neuvědomovaly, jak účinně se lze bránit a že jejich pohled na prevenci sexuálního obtěžování se výrazně změnil.
Sexuální obtěžování je bohužel čím dál častější problém, který se netýká pouze temných uliček a odlehlých míst, ale může se odehrávat i v práci, ve škole nebo ve veřejné dopravě. Je proto klíčové, aby se ženy naučily, jak se chránit, jak rozpoznat potenciální nebezpečí, jak si v krizových situacích poradit a jak moc je důležité nebát se říct NE komukoliv.
Tento kurz je skvělým příkladem toho, jak lze prakticky přispět k bezpečnosti žen a jejich větší sebejistotě v běžném životě. Prevence, vzdělání a připravenost jsou nejlepší zbraně proti násilí. Fakulta sportovních studií bude i nadále podporovat podobné iniciativy a poskytovat ženám prostor pro získání dovedností, které jim mohou v budoucnu pomoci chránit sebe i své blízké.
„Sebeobrana není jen o fyzické síle, ale o odvaze říct NE a vědět, jak se bránit.“
Za studenty Bc. Tereza Ruslerová
Lektoři: Bc. David Balíček, Bc. Pavel Panovský, Bc. Lívia Beňová, Bc. Karolína Chrobáková a Bc. Tereza Ruslerová – studenti navazujícího magisterského programu Aplikované sportovní edukace bezpečnostních složek.
V rámci předmětu Odborná praxe 1, který je povinným předmětem při studiu oboru „Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek“, jsme 11. ledna 2025 na Fakultě sportovních studií MU zorganizovali kurz sebeobrany. Naše skupina složená z 5 studentů se rozhodla zaměřit kurz pro ženy, a to specificky pro sebeobranu s využitím pepřového spreje. Pro tuto specifikaci jsme se rozhodli zejména z toho důvodu, že pepřový sprej je mezi ženami obecně rozšířený, nicméně ve spoustě případů chybí adekvátní průprava, jak s ním v případě nebezpečí zacházet.
Kurz se konal v úpolové tělocvičně Fakulty sportovních studií a jejich dalších prostorách na univerzitním kampusu v Bohunicích. Jednotlivé bloky byly rozděleny na teoretickou a praktickou část. Během teoretické části účastnice vyslechly přednášky o problematice teorie sebeobrany a pepřového spreje – právní aspekty sebeobrany, zásady verbální a neverbální komunikace, co nás může činit potencionální obětí, jaké jsou druhy pepřových sprejů, jejich cena, podle čeho si vybrat a jak se sprejem efektivně zacházet. Praktická část byla rozdělena do několika cvičebních bloků, ve kterých se účastnice postupně naučily sebevědomé držení těla, komunikační strategie, jednoduché údery za využití pepřového spreje a samotnou aplikaci pepřového spreje. Celý program byl zakončen modelovými situacemi v budově fakulty, ve kterých ženy aplikovaly osvojené dovednosti v praxi.
Atmosféra se celý den nesla ve velmi příjemném a přátelském duchu. Kurzu se zúčastnilo 11 skvělých žen v různém věkovém složení. Po pár minutách opadla úvodní nervozita jak z účastnic, tak z nás instruktorů. Naše účastnice se do všech ukázek a bloků vrhaly s nadšením a bylo vidět, že si chtějí odnést maximum. Na kurzu byla přítomna garantka předmětu, paní doktorka Reguli Čihounková, která díky své dlouholeté praxi v sebeobraně žen předávala všem zúčastněným věcné a cenné komentáře a poznámky. Závěrem bych chtěl nejen paní doktorce, ale zejména mým kolegům velmi poděkovat za přípravu celého kurzu a za jeho hladký průběh během celého dne.
Všichni jsme si kurz užili a účastnice odcházely minimálně s tím, že se nemusejí bát BRÁNIT. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k bezpečí žen a odnášíme si pouze pozitivní zkušenosti.
Za studenty, Bc. Petr Vojtičko
Bc. Petr Vojtičko, Bc. Petr Kudrna, Bc. Jakub Polách, Bc. Tomáš Burýšek, Bc. Michal Pavlík - studenti navazujícího magisterského programu Aplikované sportovní edukace bezpečnostních složek.
Dne 8. 2. 2025 se na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity uskutečnil kurz s názvem "Základy osobní sebeobrany", který v rámci předmětu Odborná praxe 1 odvedli jako hlavní instruktoři studenti závěrečného ročníku magisterského oboru Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek. Kurz byl zaměřen na praktické i teoretické aspekty osobní sebeobrany. Celkem osmihodinový program se skládal z několika bloků, ve kterých si účastníci osvojili nejen postupy prevence konfliktu, základy verbální deeskalace konfliktu, právní aspekty sebeobrany, ale také efektivní techniky fyzické obrany.
Kurz proběhl v souladu s předem připraveným plánem, který zahrnoval tematické bloky vedené zkušenými instruktory. Mezi hlavní lektory patřili Bc. Jaroslav Němec, Bc. Romana Markelová, Bc. Jan Lališ, Bc. Tomáš Velcer , kteří se
podělili o své odborné znalosti a praktické zkušenosti v oblasti sebeobrany, které mnoho z nich získali i službou u Policie ČR. Účastníci měli na konci kurzu možnost se zapojit do interaktivních modelových situací, které jim umožnily aplikovat nabyté znalosti a dovednosti v simulovaných reálných podmínkách.
Jedním z hlavních cílů kurzu bylo nejen předat teoretické informace, ale také naučit účastníky, jak efektivně reagovat na krizové situace a posílit jejich schopnost se bránit. Modelové situace zahrnovaly různé scénáře, například konfrontaci v městské dopravě, obtěžování na ulici či verbální konflikt v baru. Účastníci si také vyzkoušeli techniky fyzické obrany, včetně základních úderů, kopů, krytů i boje na zemi.
Celý kurz proběhl za podpory Fakulty sportovních studií MU a byl kladně hodnocen jak účastníky, tak organizátory. Zvláštní poděkování patří supervizorce kurzu Mgr. Jitce Reguli Čihounkové, Ph.D., která přispěla ke kvalitě výuky svými podnětnými připomínkami a podporou během organizace.
Zpětná vazba účastníků i instruktorů byla velmi pozitivní, mnozí ocenili praktickou část kurzu a realistický přístup k problematice osobní bezpečnosti. Na základě nejen tohoto úspěšného kurzu se plánuje opakování dalších sebeobranných kurzů během konce tohoto a začátkem dalšího roku. Více informací o průběhu a budoucích termínech kurzů naleznete na oficiálním obchodním centru.
Děkujeme všem účastníkům za jejich absolutní nasazení a těšíme se na další setkání!
Za studenty Bc. Jaroslav Němec
Lektoři: Bc. Jaroslav Němec, Bc. Romana Markelová, Bc. Jan Lališ, Bc. Tomáš Velcer - studenti navazujícího magisterského programu Aplikované sportovní edukace bezpečnostních složek.
Kurz sebeobrany pro dospělé bez použití obranných pomůcek, který jsme připravili v rámci předmětu Odborná praxe 1 při studiu oboru „Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek“, proběhl v úpolové tělocvičně Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity 19. ledna 2025.
Cílem tohoto kurzu sebeobrany bylo naučit účastníky základům sebeobrany bez použití obranných pomůcek, což obsahovalo například bližší seznámení se se základní teorií sebeobrany a její legislativou, získání základních dovedností a osvojení si základních technik prostředků sebeobrany nebo také naučení se způsobům zvládání konfliktní situace a aplikování verbální a neverbální komunikace v průběhu konfliktů. Dále pomocí modelových situací byla provedena kontrola kvality získaných dovedností účastníků kurzu, a to hlavně schopnost účastníka reagovat na konfliktní situaci, se kterou by se mohl setkat ve skutečném životě. To vše sloužilo k tomu, aby účastníci mohli získané znalosti uplatnit v reálné kritické situaci a uměli použít zásadní pravidlo sebeobrany, které zní, že nejlepší sebeobranná technika je ta, která nemusela být použita a „že nejlepší sebeobranou je předejití konfliktu, resp. jeho taktické řešení bez použití násilí.“
Účastníci kurzu úspěšně zvládli modelové situace a splnili všechny podmínky pro absolvování kurzu, na základě čehož jim také bylo vydáno osvědčení o úspěšném splnění Kurzu sebeobrany pro dospělé bez použití obranných pomůcek. Celý náš tým by chtěl všem účastníkům kurzu poděkovat za jejich účast, a především za velké nadšení, které po celý kurz projevovali.
Za studenty Bc. Anton Dultsev
Lektoři:
Bc. Daniel Vyroubal, Bc. Erik Votava, Bc. Zdeněk Chvátal, Bc. Anton Dultsev – studenti navazujícího magisterského programu Aplikované sportovní edukace bezpečnostních složek.
Dňa 18.1.2025 sme na Fakulte športových štúdií Masarykovej univerzity uskutočnili „Kurz sebeobrany pro každého“, ktorý sme zorganizovali v rámci predmetu Odborná prax 1, ktorý je povinným predmetom pri štúdiu oboru „Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek“.
Cieľom nášho kurzu bolo naučiť účastníkov kurzu, ako správne reagovať v konfliktnej situácii a posliniť ich schopnosť sa brániť. Obsahom kurzu boli praktické a teoretické aspekty osobnej sebaobrany. Celkový program pozostával z niekoľkých blokov, v ktorých sa účastníci naučili ako postupovať v konfliktnej situácii a ako aplikovať verbálnu a neverbálnukomunikáciu, ak taká situácia nastane. Ďalej sme prebrali právne aspekty sebaobrany a zoznámili sme sa pri tom aj s jej teóriou- „nutná obrana , krajná núdza“. Nezabudli sme ani na účinné techniky fyzickej obrany, vrátane základných úderov, kopov a pákových technik. V závere sme prešli k modelovýmsituáciám v ktorých si účastníci mohli vyskúšať nadobudnuté vedomosti, schopnosti a techniky, ktoré sa na našom kurze naučili a zistiť ako by reagovali ak by došlo k takejto konfliktnej situácii.
Účastníci kurzu úspešne zvládli prebrané cviky, jednotlivé techniky a modelové situácie a tak splnili všetky podmienky pre absolvovanie kurzu.
Kurz podporila Fakulta športových štúdií Masarykovej univerzity a prebehol úspešne s pozitívnou spätnou väzbou. Poďakovanie patrí garantke predmetu Mgr. Jitke Reguli Čihounkovej, PhD, ktorá svojou podporou pri organizácii a realizácii kurzu prispela ku kvalite kurzu a jeho hladkému priebehu.
Na koniec by som chcel poďakovať účastníkom kurzu za účasť a ich aktivitu počas kurzu.
Za študentov Bc. Peter Sakala
Lektori: Bc. Peter Sakala, Bc. Marián Stupavský, Bc. Lukáš Houdek, Bc. Pavel Touš, Bc. Jaroslava Šárošiová- študenti nadväzujúceho magisterského programu „Aplikovaná sportovní edukace bezpečnostních složek“ .