Naše cesta k získání HR AWARD

Naše cesta za HR Award začala v prosinci roku 2020, kdy jsme odevzdali všechny potřebné dokumenty Evropské komisi. V červenci 2021 jsme ocenění získali. Nyní před sebou máme spoustu práce a důležitých aktivit, abychom si ocenění udrželi a zlepšili mnohé aspekty personální politiky na fakultě. Co však bylo mezi tím, jak se nám ocenění podařilo získat, jaký dopad to má na zaměstnance a zaměstnankyně naší fakulty a co nás ještě čeká, shrnujeme v následujícím článku.

21. 12. 2021 Veronika Vencúrik Pituková

Naše cesta za HR Award začala v prosinci roku 2020, kdy jsme odevzdali všechny potřebné dokumenty Evropské komisi. Členové HR Award týmu byli také zapojeni do Auditu rovných příležitostí na fakultě, který je nyní součástí univerzitního Gender Equality Plan-u. Na fakultě od února 2021 probíhal sběr dat k auditu, vyhodnocovaní a postupná formulace fakultního plánu.

V rámci workshopu Věda a výzkum na FSpS byly dne 16. 2. 2021 prezentovány aktuální informace o procesu udělení ocenění HR Award včetně aktuálních informací a plánu aktivit na následující období. 1. 4. 2021 jme od Evropské komise obdrželi vyjádření k dokumentům Akční plán a Gap analýza, které jsme v následujících dvou měsících podle připomínek od hodnotitelů z Evropské komise uvedených v „Consensus report“ modifikovali a odeslali zpět.

Začátkem července, konkrétně 6. 7. 2021, jsme od Evropské komise obdrželi vyjádření o získaní ocenění HR Award (HR Excellence in Research Award). Upravený Akční plán jsme uveřejnili na webových stránkách fakulty, v angličtině i češtině.

Po udělení ocenění připravil realizační tým informační seminář Setkání při příležitosti získání ocenění HR Award, který se na fakultě konal 4. 10. 2021 „hybridní“ formou – online i prezenčně – v rámci zajištění šíření obsahu semináře co nejširšímu okruhu pracovníků a pracovnic fakulty. Účastníci a účastnice semináře byli informování o procesu udělení HR Award, o tom, co to pro fakultu znamená, k čemu se zavazujeme a co plánujeme implementovat v rámci realizace aktivit z Akčního plánu. Následně dne 14. 10. 2021 byly znovu prezentovány v rámci workshopu Věda a výzkum na FSpS aktuální informace o procesu udělení ocenění včetně aktuálních informací a plánu aktivit na následující období.

Členové a členky týmu FSpS se dále v rámci pracovních skupin na univerzitní úrovni podíleli na zpracování fakultního Gender Equality Plan-u, který bude zapracován do univerzitního GEP, OTM-R policy, JOBS.MU, tedy úprava aplikace, prostřednictvím které spravujeme výběrová řízení, a řádu výběrového řízení i adaptace nově příchozích zaměstnanců a zamšstnankyň.

Personální oddělení FSpS se účastnilo souboru Personálních školení s certifikací – Nábor a výběr zaměstnanců (4. 5. 2021), Adaptace nových zaměstnanců (12. 5. 2021) a Tvorba personální strategie (24. 6. 2021).

Vzhledem k příznivější covidové situaci se člence realizačního týmu FSpS paní proděkance Zuzaně Sajdlové podařilo v průběhu měsíce října vycestovat na univerzitu v zahraničí, která je také držitelem HR Award. Cílem byla konzultace a načerpání zkušeností s postupy pří zavádění principů HR Award. Navštívena byla univerzita Wroclaw University of Health and Sport Sciences, která je držitelkou HR Award od 1. 3. 2019. Hlavní obsahovou náplní bylo setkání s hlavním vědeckým kontaktem na univerzitě, který má zodpovědnost za plnění Akčního plánu v souvislosti s držitelstvím certifikátu HR Award – prof. Jaroslawem Fugielem. Získané informace z této zahraniční cesty pak byly hlavní součástí další společné aktivity, workshopu Kulatý stůl HR Award, která proběhla dne 7. 12. 2021.

V listopadu a prosinci se konala školení z oblasti osobního rozvoje, kde naši zaměstnanci a zaměstnankyně (celkem 29) měli příležitost zdokonalit se v problematice komunikace v týmu, prezentačních dovednostech online komunikaci, time-managementu atd.

Realizační tým HR Award ve spolupráci s Oddělením vnějších vztahů FSpS průběžně plánuje propagace projektu s ohledem na udělení ocenění, rozvoje lidských zdrojů a další činnosti vedoucí k naplnění projektových aktivit.

V roce 2022 nás čeká spousta práce a důležitých aktivit abychom si ocenění udrželi a zlepšili mnohé aspekty personální politiky na fakultě. Podrobný přehled připravovaných akcí najdete v Akčním plánu HR Award. V první polovině roku 2022 náš čeká příprava příručky pro doktorandy, grafické znázornění administrativních postupů a podpory při přípravě a realizaci výzkumných projektů, plnění plánu Genderové rovnosti, školení EVAK, podpora mobility doktorandů a zaměstnanců.

Fakulta by chtěla moc poděkovat všem, kteří se na celém procesu získaní HR Award podíleli, za práci, která byla pro všechny tak trochu nová, ale do budoucna velice důležitá.