Izraelští experti na bojová umění trénovali studenty na Summer School of Combatives

7. 9. 2018

V termínu od 30. srpna do 2. září  2018 se na Fakultě sportovních studií konal už 6. ročník úpolové letní školy Summer School of Combatives. Účastníci trénovali různé techniky boje a sebeobrany pod dohledem Izraelských expertů Avi Nardia a Sapir Tal. Kromě tradičních bojových umění byla na programu také další zajímavá témata, která ocenili především účastníci vykonávající službu v bezpečnostních složkách.

Převážně praktické aktivity byly doplněné o teoretickou přípravu a příklady z praxe. Jako bývalý elitní voják má Avi Nardia mnoho zkušeností, takže o příklady ze skutečných akcí nebyla nouze. Studenti trénovali taktiku boje holýma rukama i se zbraněmi, obranné postoje a odzbrojování. Další speciální aktivity prověřily jejich fyzičku, schopnost spolupráce a taktické myšlení. Například nácvik postupů při zatýkání a technik správného spoutání studenty naučily, jak si udržet kontrolu nad situací v případě zatýkání, a naopak jak se z případného spoutání uvolnit. Při vojenských hrách si účastníci mohli vyzkoušet velení jednotce a utužili vztahy a jednotu ve skupině, díky čemuž byli schopní koordinované spolupráce.

Po celou dobu čtyř denního kurzu panovala příjemná a uvolněná atmosféra. Instruktorům nechyběl vtip a nadhled, zároveň ale kladli důraz na fakt, že bojové sporty jsou především o vzájemném respektu a v případě skutečného zásahu je zásadní přiměřenost prostředků a snaha vyhnout se zbytečnému násilí.