Den univerzitního sportu přitáhl na 200 návštěvníků

Ve čtvrtek 12. září 2024 se na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity uskutečnil druhý ročník Dne univerzitního sportu. Tato významná akce proběhla od 8:30 do 12:00 a zúčastnilo se jí více než 200 lidí, včetně studentů, pedagogů a zaměstnanců Masarykovy univerzity, ale také žáků základních a středních škol, jako jsou ZŠ Želešice, ZŠ Novoměstská, ZŠ Vejrostova, ZŠ Sirotkova, ZŠ Šlapanice, Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka a Gymnázium Řečkovice. Studenti měli příležitost vyzkoušet si různé sporty a získat cennou inspiraci a motivaci pro svůj další sportovní rozvoj.

16. 9. 2024 Timofei Tonkikh

-

Akce byla součástí oslav Mezinárodního dne univerzitního sportu, který byl uznán na 38. zasedání generální konference UNESCO v roce 2015. Tento den zdůrazňuje důležitost sportu pro studenty a připomíná historické první studentské mistrovství světa z roku 1924.

Na organizaci akce se podíleli studenti Masarykovy univerzity zapojení do programu UNIS (Univerzitní sport). Den univerzitního sportu proběhl za podpory VICTORIA Vysokoškolského sportovního centra Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a také za významné podpory Národní sportovní agentury. Dalšími partnery byli profesionální esportová organizace Team Sampi, nezisková organizace Emilova produkční, z. s., která podporuje handicapované sportovce, a Národní zdravotnický informační portál (NZIP).

Slavnostní ceremoniál zahájil akci v 8:30 a odstartoval pestrý sportovní program, který pokračoval sportovními aktivitami a workshopy. Účastníci měli možnost vyzkoušet si řadu různých sportů a disciplín. V 9:30 se uskutečnila odborná přednáška na téma „Doping ve sportu“, kterou vedl prof. PharmDr. Petr Babula, Ph.D. Následně, v 10:00, proběhl workshop vedený PaedDr. Vladem Zlatošem, Ph.D., na téma „Vybíráš si sport Ty, nebo sport Tebe?“, který účastníky přiměl k hlubšímu zamyšlení nad jejich sportovními aktivitami.

Sportovní nabídka byla velmi rozmanitá. Účastníci si mohli vyzkoušet box, judo, vzpírání, jachting, basketbal, softball, stolní tenis, alpské lyžování a volejbal. Na stánku Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) byly k dispozici informace o zdravém životním stylu. Nechyběla ani stanoviště zaměřená na sportovní výživu, kde probíhaly odborné konzultace a měření tělesného složení pomocí přístroje InBody.

Pro milovníky zábavných atrakcí byla připravena řada aktivit, jako football darts, cornball či fotbálek 1v1, které si získaly velký zájem všech zúčastněných. Velkým lákadlem byl také turnaj ve hře EA SPORTS FC 24, kde vítěz obdržel kopii hry FC 25 na libovolnou platformu. Komentoval turnaj známý komentátor Filip "Koozy" Lejček, kterého fanoušci AC Sparta Praha znají z komentování zápasů na epet ARENĚ. Pro ty, kdo se turnaje nezúčastnili, byla připravena velká obrazovka, na které mohli sledovat napínavé zápasy.

Další atrakcí byl Gameroom, kde měli účastníci možnost setkat se s profesionálním esportovým týmem Sampi. Zájemci mohli vyzkoušet svůj talent na racing simulátoru od Red Bull nebo se dozvědět více o kariéře v esportu.

Jedním z vrcholů programu byla bezesporu autogramiáda s Jiřím "BJP" Procházkou, profesionálním MMA zápasníkem.

Účastníci si domů odnesli mnoho hodnotných dárků od partnerů akce – Team Sampi. Nejaktivnější z nich získali podepsané dresy, reklamní předměty, vstupenky na sportovní utkání týmů KP TANY Brno, Žabiny Brno a VK Šelmy Brno, a další atraktivní ceny.

Den univerzitního sportu 2024 považujeme za úspěšnou a inspirativní akcí, která nejen přinesla účastníkům bohaté sportovní zážitky, ale také přispěla k propagaci Fakulty sportovních studií jako prestižního místa pro budoucí studium. Mnoho studentů středních škol využilo příležitosti prohlédnout si fakultu a zvážit si zde své budoucí akademické kroky. Velké poděkování patří studentskému spolku FUKS, který významně přispěl k organizaci této akce.

Fotografie: Team SAMPI