PRVNÍ POMOC V HODINÁCH TV
Záchrana
Kapitoly:
Záchrana házecím pytlíkem ( házečkou )
Záchrana házečkou je způsob, který se používá při zachraňování tonoucího při vědomí. Je to nejjednodušší, nejrychlejší a nejbezpečnější způsob záchrany. Velmi často se používá i k pouhé dopomoci plavci, což zkracuje dobu setrvání v divoké vodě a snižuje riziko úrazu. V každé skupině by měly být alespoň 2 házečky, podle velikosti skupiny a obtížnosti toku i více. Podle šíře toku volte házečky od 10 do 20 metrů. Házečku připevňujte karabinou k lodi, aby byla stále po ruce. Pokud jdete prohlédnout obtížné místo po břehu, berte ji vždy s sebou. Může se nenadále hodit.
Způsob záchrany:
1. Vyberte vhodné místo pro hod. Nejlépe takové, kde je níže po proudu vracák, nebo klidná voda, do které se zachraňovaný na laně kyvadlovitě dostane.
2. Zajistěte sami sebe, zapřete se o vhodný balvan, nebo požádejte další osobu, aby vás držela. Po hodu si také můžete okamžitě sednout, nebo lehnout na záda. Je možné se přichytit hopšňůrou ke kmenu stromu nebo k zábradlí u jezu. Popřípadě uvažte konec samotné házečky, ale ne k sobě! Lano na ruku nikdy nenamotávejte, v případě vlastního nebezpečí musíte mít možnost se z lana uvolnit.
3. Získejte kontakt s tonoucím. Volejte, mávejte nebo použijte píšťalku.
4. Maximálně povolte uzávěr házečky, asi 2 m házečky vymotejte. Nezapomeňte přesunout karabinu z házeného pytlíku na konec šňůry nebo někam jinam. Dostat karabinou do hlavy není příjemné.
5. Před samotným hodem se podívejte, zda nejsou překážky ve směru hodu, větve, dráty na slalomové branky apod. Neházejte, pokud právě hází někdo jiný, komunikujte s ostatními a házejte postupně. Hod provádějte spodem, aby šlo lano přes tělo zachraňovaného a pytlík dopadl za něj. Snažte se zabránit prudkému škubnutí při napnutí lana vlastním pohybem, nebo si nechte v jedné ruce malou rezervu lana na popuštění.
Opakovaný hod provádějte bez opětovného namotávání lana do pytlíku. Do pytlíku pouze naberte vodu a okamžitě znovu házejte. V žádném případě nepoužíváme pro zatížení házecího pytlíku kameny místo vody. Při zachraňování z jezu volte stanoviště mírně pod jezem a po zachycení lana tonoucím postupujte s lanem po proudu tak, abyste zachráněného co nejdříve dostali z válce.
Informace pro zachraňované:
1. Pokud plavete, stále se rozhlížejte po břehu, zda vás někdo nezachraňuje.
2. K nepřesně hozenému lanu plavte agresivním způsobem kraul, buď proti proudu, nebo po proudu, dříve než budete mít lano z dosahu.
3. Po uchopení se vraťte do původní polohy na zádech, nohama napřed, lano si dejte přes rameno (vzdálenější rameno od břehu) a čekejte škubnutí s lanem, které držíte obouruč na prsou.
4. Nepřevracejte se na břicho, kontrolujte nohama případné kameny a čekejte, až se lano samovolně dostane ke břehu.
POZNÁMKA
Hod házečkou a plavání v peřejích by si měl každý účastník kurzu vyzkoušet. K nácviku volte k tomu dostatečně proudící, ale bezpečné místo.
Záchrana upoutaným zachráncem
Záchrana upoutaným zachráncem je způsob záchrany, který se používá, pokud zachraňovaný nespolupracuje ( je dezorientován ve válci, je v bezvědomí, je zaklíněn apod. )…
Jedná se o rizikový způsob záchrany především proto, že sám záchranář je vystaven stejnému nebezpečí jako zachraňovaný.
Pro tento způsob záchrany se požívají vesty s bezpečnostním popruhem. Popruh slouží k uvolnění lana, pokud se záchranář dostane do krizové situace a je nutné se od lana odpoutat. Po vytrhnutí bezpečnostní přezky s kuličkou se popruh z vesty vyvlékne a záchranář je volný. Nikdy se na lano nenavazujete napevno. Dozadu na popruh připevněte přes karabinu házečku.
O upevnění lana požádejte toho, kdo vás bude jistit, nebo ji připevněte přes hopšňůru. Do vody neskákejte, ale vstupujte, po zachycení tonoucího jej uchopte za ramínka vesty, pokud vestu nemá, uchopte jej pod pažemi přes hrudník. Oba se převraťte na záda a čekejte až vás osoba, která vás jistí, přitáhne na laně ke břehu. Pravidla pro výběr místa jsou podobná jako u hodu házečku. Musíte však počítat s větším škubnutím na laně, proto je vhodné, aby na břehu jistili alespoň dva, nebo byl zřízen kotevní bod.
Záchrana z válce
Záchrana z vodního válce je jeden z nejrizikovějších způsobů vodní záchrany a toto téma není součástí těchto výukových materiálů!
POZNÁMKA AUTORŮ:
- PAMATUJTE - pro záchranu z vodního válce nelze přesně stanovit nejideálnější postup. Snažte se provést záchranu podle aktuální situace. Nezapomeňte však, že nesmí být ohrožen život zachraňujícího. V případě mimořádné události neváhejte a vždy volejte linku 112!
Každému, kdo zajišťuje pedagogický dozor na vodácké akci, doporučujeme přihlásit se do odborného kurzu záchrany na divoké vodě.