RIZIKA POHYBU V HORSKÉM PROSTŘEDÍ
Během túry
Během túry je třeba neustále kontrolovat stav počasí a terénu. Rychlost postupu skupiny i náročnost túry se řídí podle nejslabšího člena skupiny!
- Výstup a sestup
Během výstupu i sestupu je třeba dodržovat bezpečné rozestupy.!
Při výstupu ve svahu se sklonem do 35° jsou bezpečné rozestupy minimálně 10 metrů. Ve svazích nad 35° minimálně 20 metrů.
Při sjezdu ve svahu se sklonem do 35° musí být rozestupy minimálně 30 metrů a při sklonu nad 35° sjíždíme po jednom.
Hodnoty uvedených rozestupů jsou pouze orientační a je nutné je upravit dle stability sněhové pokrývky.
- Testování stability sněhové pokrývky
Z důvodu bezpečného postupu v terénu je nezbytné provést testování stability sněhové pokrývky.
Základním testem je tzv. klouzavý blok.
Ve svahu s podobnou orientací a sklonem, v jakém se budeme pohybovat, vykopeme sněhový blok o rozměrech přibližně 2 x 1,5m. Pomocí sněhové pily nebo smyčky oddělíme zadní stranu bloku od svahu. V čelní stěně bloku provedeme testování tvrdosti vrstev a jejich vzájemného propojení. Takto připravený blok se zatíží skutečnou vahou lyžaře.
Zatížení se stupňuje postupným pohupováním v kolenou a poskoky, které imitují zatížení svahu při sjezdu. Pro posouzení stability sněhové vrstvy je rozhodující, při jakém stupni zatížení dojde k posunu sněhových vrstev.
Dalším testem pro zjištění stability sněhové vrstvy je kompresní test.
Provedení testu je rychlejší, než u klouzavého bloku. Jeho vypovídací hodnota je však nižší. Separujeme sloup sněhové pokrývky o rozměrech asi 30 x 30cm. Na sloup položíme plochu lopaty, na kterou poklepáváme různou intenzitou. Provádíme 10 poklepů zápěstím, 10 předloktím a 10 celou rukou. Rozhodující je, při jaké intenzitě zatížení dojde k posunu a propadu či sednutí sněhových vrstev. Čím menší intenzitu zatížení sněhová vrstva unese, tím vyšší je riziko pádu laviny.
Důležité
Test stability sněhové pokrývky je jedním z faktorů důležitých pro rozhodnutí, zda na túru jít, zda změnit cíl nebo zda se túry vzdát