Atletika na ZŠ a SŠ

Příčiny poranění a mechanismus vzniku úrazu

Atletika je celosvětově rozšířeným sportem. I když se tomuto sportovnímu odvětví věnuje hodně lidí, nesetkáváme se v ní s mnoha vážnými úrazy - podle statistiky Národního registru dětských úrazů (2009-2010)  se stalo v atletice 14 úrazů, u kterých byla nutná hospitalizace.

 

Neznamená to však, že je možné úrazy v atletice podcenit! Vždy je nutná dokonalá příprava sportoviště a dodržení bezpečnostních zásad, stejně jako příprava organizmu na zátěž a dodržování didaktických a metodických pravidel.

Na vznik poranění v atletice má vliv řada faktorů. Některé z nich může atlet ovlivnit, jiné ne. Nejčastější příčinou vzniku úrazu zaviněného samotným atletem je nekoordinovaný pohyb, nedostatečné rozcvičení, svalová nerovnováha, případně nepozornost.

 

Mezi faktory, které nemůže atlet ovlivnit, patří počasí a s tím spojená kvalita povrchu dráhy, doskočiště, či úder nářadím. Tyto faktory však musí brát v úvahu učitel nebo trenér.

 

Nejčastěji jsou v atletice řešena běžná poranění pohybového aparátu (distorze kolene, distorze hlezenního kloubu apod.) a svalová poranění.

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 450033 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License Atletika na ZŠ a SŠ by PhDr. Jan Cacek, Ph.D. , Mgr. Zuzana Hlavoňová, PaedDr. Josef Michálek, CSc, Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr.Martina Bernaciková,Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/atletika/.
Investice do vzdělávání