04
Jak vyplývá ze závěrů výzkumu zatížení nohou žen v těhotenství a po porodu, zvýšená zátěž kladená na nohy v těhotenství přináší poměrně závažné změny v distribuci zatížení na chodidle spojené i se změnami ve strukturách nohy. Protože jsme toho názoru, že by se takovým změnám mělo dle možností zabránit, nebo se alespoň pokusit je omezit, začali jsme se zabývat možností ovlivňování zatěžování nohy v těhotenství. K cílené změně rozložení zátěže se tradičně využívají ortopedické vložky nebo speciální ortopedická obuv.
Obecně se ortopedické vložky či obuv používají ke korekci a léčbě deformit nožního skeletu vrozených či způsobených oslabením svalstva, přetížením nebo úrazem. Vložky mohou měnit rozložení sil působících na chodidlo, tím odlehčovat bolestivým nebo přetíženým místům, usnadňovat krevní oběh v noze, podporovat nožní klenby, usměrňovat a korigovat odvíjení chodidla. Rozdělují se na aktivní, které jsou určeny k aktivaci nožního svalstva, a pasivní, které ovlivňují postavení nohy a podepírají nožní klenby (M.S.Ortoprotetika s.r.o., 2012).
Na trhu je dostupných mnoho druhů ortopedických vložek a obuvi určené například pro diabetiky, sportovce, osoby s obvyklými deformitami nohy, mnoho ambulancí běžně poskytuje ortopedické vložky na míru. Ne všechny tyto prostředky splňují účel, ke kterému byly vyrobeny (Perry et al., 1995). Proto se účinky ortopedických pomůcek prověřují v nejrůznějších studiích (např. Villa et al., 2010; Hodgson et al., 2006; Brown et al., 2004; Stephan et al., 2003; Raspovic et al., 2000). Fakulta sportovních studií začala v tomto smyslu spolupracovat s výrobcem specifických ortopedických vložek a biomechanické obuvi, které by teoreticky mohly tvořit dobrý základ pro obuv pro těhotné.
Jde o vložky lisované z přírodního korku, jejichž nejvýraznějším prvkem je prohlubeň v místě kloubu palce a snížená patní část (obr. 43). Prohlubeň pod kloubem palce má dle výrobce napomoci rovnoměrnějšímu zapojování všech prstů při chůzi, čímž by měla být podpořena stimulace svalů a vazů příčné nožní klenby. Prohlubeň v tomto místě by navíc mohla pomoci odlehčit oblast první metatarzální hlavy a podpořit příčnou i podélnou klenbu i mechanicky, což je přesně to, co bychom od obuvi vhodné pro těhotné ženy očekávali. Tvar patní části vložky by měl vytvářet podnět pro správné postavení patní kosti a opět podporovat podélnou nožní klenbu. Podle výrobce mají vložky celkově zajistit zdravé chodidlo a pohyb nejen těhotných žen tím, že vhodně rozkládají váhu těla, aktivují svaly, šlachy a vazy na noze, podporují její cévní i lymfatický systém a stimulují reflexní body na chodidle.
Obr. 43 Testované ortopedické vložky
Biomechanická obuv obsahuje kromě popsaných ortopedických stélek (potažených přírodní usní) další prvky podporující správnou funkci nohy a jejích struktur. Těmito prvky jsou pásky pružné usně všité do svršku boty v oblasti nártu a paty. V oblasti nártu je takto poskytnut prostor pro práci příčné a podélné nožní klenby, pásky v oblasti paty umožňují měnit postavení patní kosti při chůzi a spolu se sníženou patní částí mají stimulovat korekci postavení patní kosti (obr. 44).
Obr. 44 Testovaná biomechanická obuv
Protože má tato obuv většinu prvků, které v souladu s výsledky našeho výzkumu považujeme za prospěšné při zmírňování zatěžujících změn na nohou spojených s těhotenstvím, sestavujeme v současné době ve spolupráci s výrobcem a Lékařskou fakultou v Brně výzkumný soubor těhotných žen, na kterých budou skutečné účinky obuvi otestovány.
U experimentální skupiny těhotných žen, které obdrží biomechanickou obuv, kontrolní skupiny těhotných žen bez biomechanické obuvi a kontrolní skupiny netěhotných žen bez biomechanické obuvi provádíme 3D kinematickou analýzu a stabilometrické měření, plantografická měření chůze s měřicími stélkami v obuvi i naboso na plantografické desce a termografická měření šíření tepla na noze po zátěži. Měří se na konci každého trimestru těhotenství (u netěhotných žen v časově odpovídajících intervalech), následně potom půl roku a rok po porodu.
Výstupem tohoto longitudinálního výzkumu budou nejen zpětnovazební informace o účinku testované obuvi na nohu v těhotenství, ale i znovu o něco přesnější a doplňující informace o chůzi těhotných žen. Vzhledem k časové náročnosti tohoto výzkumu a velikému množství očekávaných výstupních poznatků plánujeme tento výzkum zpracovat v některé z dalších publikací.
Obr. 45 měření se systémem Pedar.