KARDIOPULMONÁLNÍ RESUSCITACE
Resuscitace - dospělý
Nejčastější příčinou srdeční zástavy u dospělých je onemocnění srdce. To nepostihuje pouze starší osoby. Jen okamžitá resuscitace dává postiženému šanci na přežití.
V prvních několika minutách po zástavě oběhu se často objevuje lapavé dýchání; nazývané gasping, které nikdy nesmíme považovat za normální dýchání!
Postup KPR - dospělý
- U postiženého nejprve zjistíme stav vědomí.
- Pokud nereaguje, snažíme se přivolat pomoc.
- Uvolníme dýchací cesty záklonem hlavy a přizvednutím brady dvěma prsty.
- Kontrolujeme, zda postižený normálně dýchá. Pozorujeme pohyby hrudníku, posloucháme a zjišťujeme přítomnost vydechovaného proudu vzduchu.
- Voláme tísňovou linku 155.
- Pokud postižený nereaguje, nedýchá nebo má lapavé dechy, klekneme si kolmo k jeho hrudníku a zahájíme srdeční masáž. Ruce umístíme přes sebe na střed hrudníku a propleteme prsty. Stlačení provádíme do hloubky alespoň 5 cm frekvencí nejméně 100 za minutu. Po každém stlačení hrudník úplně uvolníme, ale neztrácíme kontakt s kůží. Při srdeční masáži máme horní končetiny propnuté v loktech. Postižený musí ležet na zádech na zemi nebo tvrdé nestlačitelné podložce.
- Pokud jsme vyškoleni v provádění umělého dýchání a jsme ochotni jej v dané situaci použít, provedeme po každých 30 ti stlačeních hrudníku 2 umělé vdechy. Při současném záklonu hlavy a stlačení obou nosních dírek obemkneme svými rty ústa postiženého a plynule do něj vdechujeme, dokud se nezvedne hrudník. Jakmile hrudník klesne, vdech zopakujeme.
- Pokračujeme v resuscitaci v poměru 30 stlačení na 2 vdechy
- Pokud se postižený nebrání nebo se nezačne probouzet, pokračujeme v resuscitaci až do jeho předání týmu záchranné služby.
Důležité:
Je -li na místě více zachránců, každé 2 minuty se v provádění resuscitace vystřídají.