PRVNÍ POMOC V HODINÁCH TV

Úrazy při atletice

Cizí těleso v ráně

 

Zranění, kdy se nachází cizí těleso (např. oštěp) v ráně, mohou být velmi závažná, a proto je nutné dodržet následující postup:

 

Nachází–li se cizí těleso v těle, je nutné jej nevytahovat! Vytažením bychom mohli způsobit život ohrožující krvácení.

Při těchto úrazech okamžitě voláme na tísňovou linku 155 a do doby příjezdu týmu zdravotnické záchranné služby žáka uklidňujeme a zajistíme tepelný komfort. V žádném případě mu nedáváme napít a sami jej netransportujeme.

 

Riziko krvácení je tak vysoké, že ani profesionální pomoc na místě těleso neodstraní.

 

 

Poranění měkkých tkání - natažení/natržení svalu

 

Při atletických sprintech se často setkáváme se svalovým poraněním (natažením, případně natržením svalu). K tomuto poranění obvykle dochází při nedostatečném rozcvičení svalu. V atletice se nejčastěji jedná o svaly zadní strany stehna, tzv. hamstringy. Příčinou poranění taktéž může být nerovnováha mezi m. quadriceps (čtyřhlavým svalem stehenním) a hamstringy. Při hodech a vrzích se také můžeme setkat s natržením svalu, a to především svalu deltového a napřimovače páteře, šikmých a přímého svalu břišního.

 

Prevencí proti tomuto poranění je kromě dostatečného zahřátí svalů (rozklusání, rozběhání, běžecká abeceda, rovinky apod.) před výkonem také pravidelný strečink a posilování stehenních svalů (nezařazujeme ale v okamžiku vzniklých potíží).

Prvním příznakem je náhle vzniklá ostrá bolest v místě poranění. Poraněný sval může omezit pohyb končetiny, při svalové kontrakci je cítit bolest. Při drobných trhlinkách obvykle otok není patrný. Při natržení sval v místě poškození natéká a tvoří se hematom.

 

 

Postup poskytování první pomoci:

  • chlazení poraněného svalu,
  • bandáž poraněné končetiny,
  • klid - uvolnění svalu, končetina je v takové poloze, při které sval není natažen (u hamstringu je ideální leh na břiše s podloženým bércem nebo leh na boku s pokrčenou dolní končetinou v koleni),
  • při přetrvávajících bolestech se doporučuje návštěva lékaře, který rozpozná závažnost poranění a doporučí potřebnou délku rekonvalescence.

Poranění hamstringů a následné ošetření

 

Drobná tržná rána

 

K tomuto méně závažnému poranění může dojít především při neopatrnosti běžců. Běžec se buď škrábne tretrou sám, anebo ho poraní jiný atlet. Často se s tím setkáváme u běhů na střední a dlouhé tratě.

Příznakem je drobná krvácející rána.

 

Při ošetřování krvácejících ran je nezbytné používat ochranné rukavice . Ty slouží jako prevence přenosu infekčních onemocnění.

 

Postup poskytování první pomoci:

  • ránu vyčistit, dezinfikovat (pozor u alergiků na jod na jodové přípravky),
  • případně sterilně překryjeme.

Poranění hamstringů a následné ošetření

 

Svalová poranění

 

Na hřišti i na vodě být s dětmi v JMK v pohodě |
Fakulta sportovních studií |
Masarykova univerzita |
Logo Fakulty sportovních studií
| Copyright © 2011, Fakulta sportovních studií
| Počítadlo návštěv: 449910 návštěvníků od 27. 11. 2011 (z toho 20 z FSpS).
| © Code: Jiří Krejčí, Petr Zaoral; Design: V.Kotarová
Creative Commons License První pomoc v hodinách TV by MUDr. Barbora Zuchová, MUDr. Jana Kubalová, MUDr. Roman Malý, Mgr. Zdeňka Kubíková, Ph.D., Mgr. Martina Bernaciková, Ph.D. is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Based on a work at http://www.fsps.muni.cz/sdetmivjmkvpohode/kurzy/pp/.
Investice do vzdělávání