05
Závěrečná práce – bakalářská (BP), magisterská (diplomová - DP) je vyvrcholením příslušné formy studia na vysoké škole. Je syntézou předchozího studia, má zúročit (dokládat) znalosti ve studovaném oboru.
Student má prokázat, že dokáže prostudovat příslušnou literaturu a kriticky ji zhodnotit, realizovat projekt závěrečné práce na odpovídající metodologické úrovni a sepsat o tom zprávu. Může být založena na orientačních výzkumech, různých výzkumných šetřeních nebo může jen uceleně zpracovat, utřídit a kriticky analyzovat přehled poznatků o závažném odborném problému. Po formální stránce se však nijak neliší od práce diplomové.
Na magisterskou práci jsou kladeny podstatně vyšší cíle a vědecké nároky – řešení samostatného vědeckého úkolu a další atributy, jako je práce s literaturou, zpracování dat na počítači, psaní odborného textu, náročnější obhajoba apod. DP ukazuje, že autor je schopen používat vhodné výzkumné procedury, organizovat informace do smysluplných celků a prezentovat výsledky přijatelným stylem.
Jedním z nejdůležitějších přínosů pro zdárný průběh realizace závěrečné práce je dostatečná znalost dosavadních poznatků o zvolené problematice.
V otázce, jak úspěšně splnit stanovené cíle projektu závěrečné práce, je třeba důsledně sledovat a naplňovat tato tři kritéria:
V otázce volby tématu je na FSpS možné postupovat dvěma směry. Student volí téma z nabídky pěti kateder fakulty (web nebo IS), ke kterému se přihlásí. Téma je uvedeno se jménem vedoucího práce. Ve druhém případě, kdy student nenalezne oblast svého zájmu v IS, požádá na příslušné katedře o přijetí jím navrhovaného tématu a přidělení vedoucího práce v souladu s odbornou profilací navrhovaného projektu.
Autor závěrečné práce by měl sebekriticky zvážit své možnosti a schopnosti. Pro vedoucí závěrečných prací, kteří témata navrhují, by mělo platit, že v zadání se musí konkrétně odrážet stanovený problém. Dobrá znalost literárního přehledu je pro oba (studenta i vedoucího práce) výchozím bodem pro další možnosti bádání. Bez uvedení projektu do kontextu současného stavu problematiky je nebezpečí objevování něčeho, co už bylo objeveno (mnohdy postupujeme opačně – realizujeme výzkumné měření a rozbor literatury doděláváme nakonec). Naopak analýza stávající literatury umožní získat podklady pro nové nápady a směr výzkumu.
Čas od času vzniká problém, zda lze stále mít nová a nová témata. Pokud se student dlouhodobě zabývá svou problematikou, pak je to nejlepší možná situace a stačí jen najít vedoucího závěrečné práce, který studenta povede. Téma závěrečné práce by mělo skoro téměř vždy přinést něco nového v dané problematice. I kompilace je ve svém důsledku přínosná, pokud však ale na daném problému zpracována ještě nebyla. Pokud kompilace již zpracována byla, pak se může jednat o plagiátorství.
Podle U. Eca (1977) není vůbec projevem méněcennosti, vyjdeme-li ve svém vlastním bádání z jiného autora. Středověcí myslitelé měli např. přehnanou úctu ke starověkým spisovatelům a říkali, že sami jsou ve srovnání s nimi trpaslíky – hned však dodávali, že opře-li se trpaslík o starověkého obra, stane se „trpaslíkem, jež vyleze obrovi na záda“ a vidí tudíž dál, než jeho předchůdce (pozn.: šikovný trpaslík může vylézt na záda dokonce jinému trpaslíkovi). A na jiném místě tento učenec radí čtyři pravidla pro výběr tématu práce:
Převzato z Česká společnost mladých oftalmologů. Jak (ne)napsat diplomovou a dizertační práci. [online]. Dostupné na www: http://www.csmo.cz/other/dizert.php
Závěrem této činnosti vypracuje student projekt v rozsahu (podle typu – BP, DP) 3 – 5 stran textu, který obsahuje:
viz Pokyny k vypracování závěrečné práce na webu fakulty www.fsps.muni.cz.