01
Sport a pohybové aktivity jsou v dnešní době pro velkou část populace neodmyslitelnou součástí života. Pro některé jediný způsob, jak se udržovat v optimální kondici – „být fit“, jak příjemně prožít volný čas, jak uspokojit potřebu udržet nebo zlepšit fyzickou zdatnost, poznávat sebe sama při pohybu a uvolňování stresu. Pro druhé je sport způsobem jejich realizace, potřebou hledat své a obecně lidské limity ve sportovních disciplínách, povolání, které vyplňuje jejich veškerý čas a které je zdrojem jejich příjmu. Také pro ty, kteří sice aktivně nesportují, ale sledují výsledky sportovních utkání, výkony sportovců, fandí svému klubu a zajímají se o zákulisí, které ke sportu patří. V neposlední řadě pro ty, kteří participují v různých ekonomických oblastech, které se sportem souvisí. A samozřejmě je tu ještě skupina mladých lidí, kterou se v našich příspěvcích tentokrát zabývat nebudeme, pro niž je sport a pohyb pouze nutným zlem v rámci povinné tělesné výchovy na školách.
Předložená monografie představuje výzkumy s tématy, jak ovlivňuje sport a pohybové aktivity naše životy, a naopak jak ovlivňujeme my svět sportu.
V prvních předložených příspěvcích byly sledovány různé oblasti vrcholového sportu – sportovní prostředí bylo vždy ovlivněno jak politickým, tak i hospodářským a kulturním vývojem společnosti. Jeho změny v posledních 24 letech a dopady těchto změn na výsledky našich sportovních reprezentantů a také problematika postoje společnosti k osobnostem vrcholového sportu z pohledu sociologického.
Dosažené sportovní výsledky našich sportovců nejsou pouze výsledkem jejich osobní sportovní přípravy, ale také toho, jakým způsobem zasahuje do celého systému přípravy našich nejlepších sportovců stát. Vliv státu, resp. resortů Ministerstva vnitra, Ministerstva obrany a MŠMT, na tyto výsledky je obrovský, od péče o mladé talenty až po zdravotní a finanční podporu sportovců.
Výsledky vrcholných představitelů elitního sportu zpětně ovlivňují jejich postavení ve společnosti a hodnotové směřování sportu nejen vrcholového.
V dalších dvou příspěvcích jsou předloženy výsledky výzkumů na téma postoje a motivace k pohybovým aktivitám běžné populace. Nedostatek pohybu je jednou z příčin snižování úrovně tělesných a pohybových kompetencí a s tím souvisejících zdravotních problémů populace. Výzkumy v této oblasti mohou poukázat na možnosti prevence před hypokinézou (nedostatkem pohybu) hledáním motivace a postojů k pohybovým aktivitám.