08
Publikace, kterou jste získali, byla vytvořena autorským kolektivem a každá kapitola je tedy dílem jiného autora. Reflektuje tak do jisté míry originální osobní styl autorů. Z tohoto důvodu není v jednotlivých částech zcela jednotná formální a obsahová stránka. Přesto a možná právě proto přináší zajímavé informace, které mohou sloužit i jako podklad pro další badatelskou činnost čtenářů.
Hned jako první je třeba zmínit otázku pohybové aktivity u mladších jedinců a její vnímání jimi samotnými. To že má dostatečná pohybová aktivita pozitivní vliv na zdravotní vývoj jedince i budování psycho-sociálních hodnot bylo již prokázáno mnoha studiemi. Stejně tak, jako trend snižování zájmu mladých lidí a v důsledku i celé populace o aktivní pohybový projev. Je proto pozitivním zjištěním, že u žáků základní školy patří tělesná výchova stále mezi oblíbené předměty stejně jako některé další informace ze studie autorky první kapitoly.
Podobně lze vnímat i otázku vlivu pohybové aktivity na činnost srdečního svalu a jeho schopnost rychlejšího zotavení po zátěži, která byla zkoumána u žen. Je sice spekulativní otázka, zda lze 1 hodinu středně zatěžující aktivity týdně vnímat v kontextu doporučení například Světové zdravotnické organizace jako dostatečnou, přesto se i tento časový interval projevil jako pozitivní činitel ovlivňující srdeční frekvenci u žen.
Pozitivní trend lze v posledních letech sledovat u zájmu odborné veřejnosti i běžné populace o pohybovou aktivitu v seniorském věku. Podle mnoha studií je totiž u jedinců, kteří ontogeneticky dospějí do tohoto období, možno zpomalit případně i oddálit nástup regresivního trendu vývoje motoriky. Je tedy příjemné pozorovat, že se úrovní intervenčních programů a nabídkou aktivit pro tuto věkovou skupinu můžeme postupně rovnat i zemím ze západu či severu Evropy. Jedná se o populační skupinu, která si tuto péči zcela jistě zaslouží a důsledkem může být i lepší samoobslužnost jedinců a subjektivní vnímání kvality života. Jak ukázala i kapitola věnující se této problematice, dochází obvykle u skupiny seniorů po aplikaci intervenčního programu ke zlepšení v široké paletě motorických schopností.
Samostatnou oblastí pohybové aktivity je výkonnostní sport a trénink, kde se lidské tělo dostává na fyziologickou hranici svých možností. Zejména v kontextu událostí posledních let, kdy dochází k úmrtím dobře trénovaných jedinců přímo na sportovištích, případně přetěžování organismu mladých sportovců pod vidinou možného finančního benefitu z jejich budoucí vrcholové kariéry je nutné tyto otázky nepřehlížet. Minimálně je třeba z řad odborné veřejnosti vyvíjet tlak na edukaci trenérů, kteří by měli být seznámeni alespoň se základními fyziologickými zákonitostmi a pravidly a uplatnit je při koncepci tréninkových jednotek. Nelze totiž očekávat, že rodiče mladých sportovců budou v otázce zátěže organismu dostatečně erudovaní a je právě na trenérovi, aby dokázal nároky, často kladené rodiči na svého potomka, udržet v rovině pozitivního vývoje. Jak ukazuje kapitola pojednávající o intenzitě zátěže v basketbalu, jako velice efektivní z hlediska kvality výstupů i po stránce praktické, je jednou z nejlepších metod monitoring tepové frekvence. A to ať již při tréninku nebo pokud to okolnosti dovolují i při soutěžním úsilí. Basketbal se dle výsledků studie podobá některým dalším kolektivním sportům, kdy zátěž při utkání nezřídka překračuje hranici 90% maxima jedince určeného zátěžovým testem.
Kromě výkonnostních nároků jsou na vrcholové sportovce často kladeny vyšší nároky i v oblasti koordinačních schopností. Konkrétně poslední kapitola pojednává o porovnání rychlostní reakce u zástupců z poměrně netradičních sportů, jakými jsou v našem prostředí curling a kickbox. Autor sice poukazuje na statisticky neprokázanou významnost rozdílu výsledků mezi zástupci obou sportů, konkrétní numerické hodnoty latentní doby však naznačují jistou věcnou významnost tohoto rozdílu.
The publication you now hold in your hands was created by copyright collective and each chapter is therefore the work of another author. It reflects the original personal style of each author. You do not find quite uniform formal and content sites in the individual sections. Maybe that's why it provides interesting information that can serve as a basis for further research activities readers.
First it is necessary to mention the issue of physical activity in young subjects and its perception by themselves. The fact that sufficient physical activity has a positive impact on the health and development of the individual building psycho-social values like it has already been proven in many studies. As well as the trend of decreasing interest of young people and as a result the whole population of active motion speech. It is therefore a positive finding that the pupils of primary school has physical education still as one of the favorite subjects as well as some additional information from the study authors first chapter.
We can similarly perceive the issue of the impact of physical activity on heart activity and its ability to recover faster after exercise which has been studied in women. Although it is a speculative question whether one hour of moderate activity a week seen in the context of the recommendations of the World Health Organization as sufficient, yet even this time interval expressed as a positive factor influencing heart rate in women.
The positive trend can be observed in recent years in order to professionals and the general population in physical activity in their senior years. According to many studies, it is possible for individuals to slow down or even delay the onset of regressive trend in motor skills. Therefore, it is nice to see that level of intervention programs and different activities for this age group may gradually be equal and the countries of the west and north of Europe. This is a population group which this certainly deserves care and may result in better self-service individual and subjective perception of quality of life. As shown by a chapter devoted to this issue, a group of seniors usually occurs after the intervention program to improve in a wide variety of motor skills.
Separate physical activity is a sport performance training where the human body often gets to the physiological limits of its possibilities. Especially in the context of the events of recent years, which leads to the death of a well-trained individuals directly at venues, eventually overloading the body of young athletes under the prospect of possible financial benefit from their future career peak we cannot ignore these questions. It is necessary to put pressure on the education of coaches who should at least be familiar with the basic physiological patterns and rules and apply them in the design of training units. It can not be expected that parents of young athletes will have all the answers regarding physical fitness. As shown in the chapter dealing with the stress intensity in basketball as very effective in terms of quality outputs, even after the practical, one of the best methods is monitoring the heart rate.
And whether in training or as circumstances permit in a competitive effort.
Basketball, according to results of a study like some other team sports, the burden of the game often exceeds the 90% maximum individual designated by the stress test. In addition to the performance demands on athletes are often more demanding and in coordination abilities. Specifically, the final chapter discusses the reaction speed compared with representatives of relatively non-traditional sports such as curling in our environment and kickboxing. Although the author points out statistically insignificance of the difference in the results between representatives of both sports, specific numerical values of the latent period suggest some substantive significance of this difference.