02

Tělovýchovné lékařství na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně

 

Obr. 1 Fakulta sportovních studií v Brně

Tělovýchovné lékařství mělo a má v životě Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně velmi důležité místo.

Cílem tohoto článku je představit současný stav oblastí, kde se významně uplatňuje prolínání a symbiosa oboru tělovýchovného lékařství s činností fakulty, především pedagogickou (Obr 2). A také naznačit jejich další rozvoj.

Obr. 2 Prolínání biomedicínských předmětů a tělovýchovného lékařství

Z historie

Kořeny uplatnění tělovýchovného lékařství na naší fakultě jsou především v historii pracoviště, z něhož fakulta vznikla - Katedry tělesné kultury Pedagogické fakulty MU.

Výukový předmět Tělovýchovné lékařství (a Anatomie člověka, Fyziologie, Fyziologie tělesné zátěže) byly důležitou součástí výchovy budoucích učitelů tělesné výchovy. Součástí výuky byly i demonstrace tělovýchovně-lékařských vyšetření na Klinice tělovýchovného lékařství FN u sv. Anny v Brně. Učiteli biomedicínských předmětů na Katedře tělesné kultury byli tělovýchovní lékaři doc. MUDR Vladimír Dražil, CSc. prof. MUDr. Zdeněk Placheta. CSc., odborní asistenti MUDr. Ilona Dohnalová a MUDr. Břetislav Zatloukal a doc. MUDr. Jan Novotný, CSc.

Výzkum v oblasti tělovýchovného lékařství byl prováděn v doktorském studiu kinantropologie a ve spolupráci s jinými institucemi.

Materiálně-technické zázemí bylo velmi skromné. V jediné laboratoři byly k dispozici bicyklový ergometr, elektrokardiograf, plicní válcový volumetr, analogový analyzátor vzduchu Spirolyt aj.

Současnost

Poslání tělovýchovného lékařství na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity, která vznikla na počátku roku 2002, je dnes mnohem širší:

V bakalářských a magisterských studiích má tělovýchovné lékařství spolu s dalšími biomedicínskými předměty nezastupitelnou roli ve výchově budoucích sportovních pedagogů (animátorů, učitelů TV, trenérů, cvičitelů atd.), kteří si osvojují zdravotní prevenci a řešení zdravotních problémů svých budoucích svěřenců. Ve spektru předmětů je Anatomie, Morfologie pohybového aparátu, Fyziologie, Fyziologie sportovních disciplín, Sportovní medicína (zdravotní problematika pohybové aktivity člověka), Sportovní traumatologie, Sportovní medicína II (sportovní antropologie a zátěžové testy), 1. pomoc, Biochemie a další. Interními učiteli byli nebo jsou tělovýchovní lékaři odb. as. Dohnalová a prof. Novotný, dále neuroložka odb. as. Kapounková, anatomka doc. Hanzlová, praktická lékařka odb. as. Vomelová, kardiolog a sportovní lékař doc. Jančík a řada nelékařů; externími učiteli jsou ortopedové primář Moster a primář Pink a chirurg primář Bartl.

Zvláštní kapitolou je výuka budoucích fyzioterapeutů, manažerů sportu, manažerů cestovního ruchu, fotbalových rozhodčích a bezpečnostních složek.

Obr. 3 Návaznost povinných předmětů pro studium

Dále uvádíme přehledy objemů a podílů lékařsko-biologických předmětů v prezenčních bakalářských a magisterských studijních programech v akademických rocích 2007/2008-2011/2012.

Jde o předměty Morfologie pohybového aparátu, Anatomie, Fyziologie, Fyziologie sportovních disciplín, Sportovní medicína, Sportovní traumatologie, První pomoc, Zdravotní tělesná výchova, Kompenzační cvičení, Aplikovaná zdravotní tělesná výchova.

Graf 1 Týdenní počty hodin lékařsko-biologických předmětů v prezenčním bakalářském studijním programu Animátor sportovních aktivit (ASAK) v akademických rocích 2007/2008 až 2011/2012 (7/8–11/12).

Je vidět, že od roku 2009/2010 došlo k radikálnímu snížení počtu hodin lékařsko-biologických předmětů na polovinu až třetinu. Snížený stav stále trvá. Jde v průměru o 2 hodiny týdně během semestru. To je velmi nízký, minimální objem.

Graf 2 Podíl hodin (%) lékařsko-biologických předmětů na celkovém objemu výuky v prezenčním bakalářském studijním programu Animátor sportovních aktivit (ASAK) v akademických rocích 2007/2008 až 2011/2012 (7/8 – 11/12).

Z grafu je patrné značně nerovnoměrné rozložení podílu L-B předmětů v semestrech. Bylo by vhodné je vyrovnat: Část L-B hodin přesunout ze 4. a 5. semestru do 1. a 2. Lze tak dosáhnout 20% (tj. do 1/5) průměrného podílu lékařsko-biologických předmětů na celkovém počtu hodin ze všech pravidelných předmětů. Do celkového počtu všech předmětů nejsou ještě zahrnuty kurzy a praxe. Po jejich připočtení by byl podíl L-B předmětů ještě podstatně nižší.

V ostatních prezenčních bakalářských studijních programech je objem lékařsko-biologických předmětů velmi rozmanitý (graf 3):

Graf 3 Týdenní objem (h) lékařsko-biologických předmětů v ostatních prezenčních bakalářských studijních programech: Management sportu (MAN), Management cestovního ruchu (MCR), Rozhodčí fotbalu a ledního hokeje (RF a RH), Regenerace a výživa ve sportu (RVS), Speciální edukace bezpečnostních složek (SEBS), Trenérství (T) v prvním až šestém semestru (1 až 6).

V manažerských programech Management sportu (MAN) a Management cestovního ruchu (MCR) je velmi malý, protože absolventi by neměli řešit zdravotní problémy účastníků pohybových aktivit přímo v terénu.

U rozhodčích fotbalu a ledního hokeje (RF, RH) je o něco vyšší, protože jsou spoluzodpovědní za zdraví hráčů přímo na hřišti.

Vysoký podíl je při studiu Regenerace a výživa ve sportu (RVS), jehož absolventi by měli plnit částečně funkci zdravotníka, maséra, poradce pro regeneraci sil, pro výživu apod.

Zvláštní skupinou jsou studenti programu Speciální edukace bezpečnostních složek (SEBS), jehož problematika spočívá spíše v individuálních otázkách zdraví při extrémních situacích bezpečnostních akcí.

Poslední skupinou jsou studenti Trenérství (T), jejichž znalosti z lékařsko-biologických předmětů jsou velmi důležité z pohledu zdraví jejich svěřenců a také k řízení tréninku na základě fyziologických principů. 

V navazujících magisterských programech tělovýchovného zaměření je podíl lékařsko-biologických předmětů velmi malý. Předpokládá se, že studenti nutné znalosti získali již v průběhu svého předchozího bakalářského studia.

Z širší škály lékařsko-biologických předmětů bakalářských a magisterských studií blíže představujeme ty, které jsou oboru tělovýchovné lékařství nejbližší – Sportovní medicínu a Sportovní medicínu II:

Předmět Sportovní medicína v bakalářském studiu je plně zaměřen na vztahy zdraví a pohybové aktivity. Jeho obsah je zřejmý z tematických okruhů pro závěrečnou ústní zkoušku:

  • Vztah pohybu a zdraví člověka (vzájemné působení pohybu a zdraví, další spolupůsobící faktory na tento vztah).
  • Přehled příznivých účinků cvičení a sportu na zdraví člověka – rozdělení podle funkčních systémů (systém oběhový, dýchací, nervový, hormonální, trávicí, močopohlavní, imunitní, termoregulační atd.).
  • Přehled příznivých účinků cvičení a sportu na zdraví člověka – podle druhu sportu a podle prostředí (vytrvalostní, rychlostní, silový, obratnostní; v tělocvičně, v přírodě, na horách, ve vodě, v moři atd.).
  • Přehled zdravotních rizik při cvičení a sportu – podle tělesných orgánů a systémů (systém oběhový, dýchací, nervový, hormonální, trávicí, močopohlavní, imunitní, termoregulační atd.).
  • Přehled zdravotních rizik při cvičení a sportu – podle druhu sportu a podle prostředí (vytrvalostní, rychlostní, silový, obratnostní; v tělocvičně, v přírodě, na horách, ve vodě, v moři atd.).
  • Zdravotní rizika enormních vytrvalostních sportovních výkonů, např. ultramaratonů, maratonů, dlouhých triatlonů (příznivé účinky, možné zdravotní komplikace – selhání důležitých životních funkcí, jejich příčiny, příznaky, první pomoc a prevence).
  • Rizika plíživého poškození pohybového aparátu, mikrotraumata – příčiny a prevence, příznaky, úprava tréninku v rámci léčby.
  • Tejpink (taping) ve sportu – charakteristika tejpinku, smysl a účel použití, účinek tejpinku, základní pravidla pro správnou aplikaci tejpinku, důvod nepoužití a sejmutí tejpinku. Ortézy ve sportu – charakteristika, smysl a účel použití.
  • Zdravotní problémy při sedavém způsobu života (hypokinéza a duševní zátěž; funkční poruchy orgánů a systémů, civilizační nemoci - jejich příčiny a prevence).
  • Specifické příznivé účinky cvičení a sportu na zdraví dětí (na stav a rozvoj tělesných orgánů a systémů).
  • Specifická zdravotní rizika cvičení a sportu u dětí (poškození různých tělesných orgánů a systémů, jejich rozvoje).
  • Specifické příznivé účinky cvičení a sportu na zdraví žen (otázky gravidity a porodu, období laktace, menopausy).
  • Specifická zdravotní rizika cvičení a sportu u žen (otázky poruchy menses, gravidity a porodu, období laktace, menopausy).
  • Specifické příznivé účinky cvičení a sportu na zdraví seniorů (muskuloskeletální systém, neuropsychické funkce, trávicí funkce a metabolismus, oběhové a respirační funkce atd.)
  • Specifická zdravotní rizika cvičení a sportu u seniorů (muskuloskeletální systém, neuropsychické funkce, trávicí funkce a metabolismus, oběhové a respirační funkce atd.).
  • Riziko selhání srdce sportovců (příčiny, prevence, 1. pomoc).
  • Preventivní tělovýchovně lékařská prohlídka (smysl-cíl, obsah – anamnéza, klinické a pomocné vyšetření, zátěžový test, závěry a doporučení, klasifikace sportovců ve zdravotních skupinách).
  • Prevence úrazů ve sportu (příčiny úrazů, systematický přístup k preventivním opatřením).
  • Zdravotní zabezpečení sportovní akce a TV (smysl-účel, míra rizikovosti různých sportů, personální a materiální zabezpečení, spolupráce se zdravotníkem, zdravotní prevence a první pomoc atd.).
  • Prevence dopingu (definice dopingu, organizace boje proti dopingu, přehled zakázaných látek a metod, dopingová kontrola sportovců).
  • Poškození zdraví dopingovými látkami - psychostimulanciemi, sympatomimetiky, opiáty, kanabinoidy.
  • Poškození zdraví dopingovými látkami – inzulínem, růstovým hormonem, kortikosteroidy, testosteronem.
  • Poškození zdraví dopingovými látkami – diuretiky, erytropoetinem, krevní transfuzí.
  • Sport osob s diabetes mellitus (příznivé účinky cvičení na diabetika, možné akutní a chronické zdravotní komplikace při cvičení, hypoglykémie – příčiny, příznaky, první pomoc a prevence).
  • Sport osob s asthma bronchiale (příznivé účinky cvičení na astmatika, zátěžové a pozátěžové astma – příčiny, příznaky, první pomoc a prevence; terapeutická výjimka pro astmatika v soutěži s dopingovou kontrolou).
  • Speciální zdravotní problematika vybraného konkrétního sportu, disciplíny, cvičení, pohybové aktivity (např. atletika, cyklistika, triatlon, lední hokej, fotbal, basketbal, volejbal, karate a box atd.).

Předmět Sportovní medicína II v sobě zahrnuje problematiku sportovní antropologie, zátěžových testů a některá témata, která nebylo možno již zařadit do Sportovní medicíny (viz výše):

  • Sportovní antropologie (přínos pro posuzování somatického rozvoje účastníků tělovýchovných aktivit, velikost a tvar těla, složení těla a somatotyp, biologický věk a předpověď výšky).
  • Zátěžové testy ve sportovní medicíně (úvod, důvody testování, druhy zátěže, ukazatele odezvy organismu na zátěž, bezpečnost, testy aerobního systému, testy anaerobního glykolytického systému, testy ATP-CP systému, metabolický přechod (anaerobní práh), odhad výdeje energie při zátěži, únava a regenerace sil sportovce, přehled druhů únavy, příčiny a projevy únavy, komplexní regenerace sil, sportovní masáž, biorytmy a sportovní výkon, variabilita srdeční frekvence – využití její analýzy ve sportu).

V doktorském studiu kinantropologie jsou mnohé výzkumné projekty studentů zaměřeny na vztahy zdraví a pohybové aktivity člověka (školiteli jsou i tělovýchovní lékaři doc. Hrazdira a prof. Novotný).

Předměty tohoto studia, které mají nejblíže k tělovýchovnému lékařství, jsou: povinný předmět Limitující faktory pohybového výkonu člověka (především fyziologické a zdravotní faktory) a volitelné předměty Zdraví a pohybová aktivita, Sportovní antropologie a Zátěžové testy ve sportovní medicíně. Všechny tyto předměty jsou individuálně adaptovány s ohledem na téma a cíl disertační práce každého studenta. Vedou studenty k osvojení si hlubších znalostí.

vývojových projektů je velmi významný projekt výuky první pomoci „Na hřišti i na vodě být s dětmi vždy v pohodě“ (odb. as. Kubíková).

Novinkou je detašované pracoviště nestátního zdravotnického zařízení doc. Hrazdiry – Ambulance tělovýchovného lékařství v prostorách fakulty (Univerzitní kampus v Brně-Bohunicích). Zde probíhá postgraduální výuka lékařů v oboru tělovýchovné lékařství a současně tělovýchovně-lékařská praxe (vyšetření tělovýchovným lékařem, preventivní tělovýchovně-lékařské prohlídky, fyziologické zátěžové testy pro sportovce, stanovení kostního věku s predikcí výšky a další).

Poloautomatické zpracování vstupních dat a vytvoření zprávy o preventivní prohlídce se zátěžovým testem nebo o stanovení kostního věku a predikci výšky využívá vlastní aplikaci v Excelu.

Materiálně technické vybavení, které je společné pro Laboratoř sportovní medicíny a Ambulanci tělovýchovného lékařství je široké a moderní (obr. 4) např. 2 běhátka, 4 bicyklové ergometry, stacionární i radiotelemetrický analyzátor vzduchu (Oxycon Mobile a Cortex Analyzer), elektroimpedanční tělní analyzátory, analyzátor variability srdeční frekvence, sporttestery, biochemický analyzátor, 2 termografie a další přístroje.

Obr. 4 Pohled do jedné z ambulancí fakulty

Co činí naši fakultu v rámci ČR výjimečnou, je radiotelemetrický analyzátor vzduchu Oxycon Mobile, umožňující vyšetření odezvy kardiorespiračních funkcí při specifické zátěži v terénu (obr. 5 a 6), a pak především termografické systémy Flir SC620 (obr. 7) a FlukeTiR.

Obr. 5 Analyzátor a vysílačka radiotelemetrického systému Oxycone Mobile na zádech triatlonisty

Obr. 6 Triatlonista při jízdě na kole s měřením kardiorespiračních ukazatelů

Obr. 7 Termografické vyšetření kamerou Flir SC620

Budoucnost

Záměr fakulty předpokládá rozvoj stávajících pilířů pedagogické činnosti, tj. výchovu budoucích sportovních pedagogů, výzkum v oblasti kinantropologie a služby veřejnosti.

Materiály k prodloužení akreditací bakalářských, magisterských a doktorského studia MŠMT ČR i grantové rozvojové projekty v sobě zahrnují příslušný podíl tělovýchovného lékařství.

Vybírám alespoň dva předměty doktorského studia kinantropologie, jejichž inovace je součástí schváleného rozvojového projektu – Zdraví a pohybová aktivita a Zátěžové testy ve sportovní medicíně. Uvádím pouze to, co chceme změnit nebo co chceme vytvořit nového (ne celý obsah předmětu):

Zdraví a pohybová aktivita

Studijní materiály

  • Texty a prezentace v PowerPointu
    • Úvod do problematiky vztahu zdraví a pohybové aktivity člověka
    • Hypokineze, civilizační nemoci
    • Pohybová aktivita pro zlepšení a udržení zdraví běžné populace
    • Zdravotní problematika sportující populace
    • Cvičení a sport pacientů s chronickými onemocněními
  • E-learningová aplikace – webová stránka obsahující uvedené texty a prezentace
  • Aktualizace a doplnění studijní literatury v knihovně

Proč chceme inovovat

  • Aby si studenti snadněji a rychleji osvojili praktické schopnosti provádět antropometrická měření, zpracovávat a interpretovat jejich výsledky v rámci výzkumných projektů.
  • Bude podpořena realizace jejich disertačních prací.

Zátěžové testy ve sportovní medicíně

Obsah (sylabus)

  • Vytvořit nová praktická cvičení provádění a vyhodnocování zátěžových testů
    • Spiroergometrie na běhátku
    • Spiroergometrie na bicyklovém ergometru
    • Spiroergometrie v terénu – běh
    • Spiroergometrie v terénu – kolo
    • Spektrální analýza variability srdeční frekvence

Forma výuky

  • Přidat praktická cvičení – provádění zátěžových testů

Studijní materiály

  • Audiovizuální materiál – příklady provádění zátěžových testů
    • Spiroergometrie na běhátku
    • Spiroergometrie na bicyklovém ergometru
    • Spiroergometrie v terénu – běh
    • Spiroergometrie v terénu – kolo
    • Spektrální analýza variability srdeční frekvence
  • Texty a prezentace v PowerPointu
    • Úvod do zátěžových testů (způsoby zatížení, smysl, cíl, bezpečnostní zajištění)
    • Testování energetického systému aerobní glykolýzy a lipolýzy
    • Testování energetického systému anaerobní glykolýzy
    • Testování energetického systému ATP-CP
  • E-learningová aplikace – webová stránka obsahující uvedené audiovizuální materiály, texty a prezentace
  • Aktualizace a doplnění studijní literatury v knihovně

Proč chceme inovovat

  • Aby si studenti snadněji a rychleji osvojili praktické schopnosti provádět zátěžové testy v rámci výzkumných projektů.
  • Bude podpořena realizace jejich disertačních prací.

Při promýšlení výuky sledujeme také spektrum biomedicínských předmětů na podobně zaměřených vysokých školách v zahraničí:

Middlesex University, UK

BSc Sport and Exercise Science (3 yrs)

  •  Applied Anatomy and Biomechanics
  •  Health, Fitness and Injury Prevention
  •  Applied Physiology and Biomechanics
  •  Molecular and Metabolic Biochemistry
  •  Sports Nutrition

University of Brighton, UK

BSc Sport Coaching (3 yrs):

  •  Motor Learning and Performance
  •  Qualitative Analysis of Human Movement
  •  Scientific basis of Exercise Training and Physical Performance
  •  Nutrition
  •  Physiological Basis of Exercise Testing and Interpretation
  •  Biomechanics of Sport and Exercise
  •  Sports Nutrition
  •  Functional Physiology of Sport and Exercise
  •  Environmental Physiology and Sports Medicine
  •  Physiology of Training and Performance
  • Expedition Physiology and Survival Medicine
  • The Physiology of Exercise and Health

Loughborough University, UK

BSc Sport and Exercise Science (3 yrs)

  •  Exercise Physiology
  •  Exercise and Environmental Physiology
  •  Exercise Biochemistry
  •  Research Project – Physiology
  •  Sports and Exercise Medicine
  •  Physiology of Exercise and Health
  •  Physiology of Exercise in Special Populations
  •  Applied Physiology of Sports Performance
  •  Nutrition Health and Sports Performance

University of Greenwich, UK

BSc Sports Science with Professional Football Coaching (3 yrs)

  •  Functional Anatomy and Biomechanics 1 and 2
  •  Exercise Physiology
  •  Nutrition and Metabolism
  •  Movement Science and Injury 1 and 2
  •  Nutrition in Sports and Exercise
  •  Muscle Physiology
  •  Control and Disorders of Movement

Při zvažování projektu rozvoje výuky lékařsko-biologických předmětů na fakultě je potřeba respektovat řadu faktorů:

Obr. 8 Faktory určující obsah a spektrum předmětů

Shrnutí

Závěrem lze říci, že uplatnění tělovýchovného lékařství na Fakultě sportovních studií je zcela logické a samozřejmé. Bez využití poznatků tohoto oboru nelze úspěšně rozvíjet pedagogickou a výzkumnou činnost fakulty. Významným zdrojem těchto poznatků je unikátní praxe na Ambulanci tělovýchovného lékařství přímo v prostorách fakulty.

Poznámka:

(brož. vaz., s. 9 - 27)