Úvod do
tělovýchoVného lékařství –
sportovní medicíny
Obor tělovýchovné lékařství má v naší republice velmi bohatou historii a tradici. Je také zakládajícím členem světové federace sportovní medicíny FIMS a evropské federace sportovní medicíny EFSM. Tělovýchovné lékařství je oborem interdisciplinárním, protože podobně jako např. pracovní lékařství a rehabilitace, řeší diagnostické a terapeutické problémy z oblasti traumatologie, ortopedie, vnitřního lékařství atd.
Název tělovýchovné lékařství odpovídá tomu, že obor není zaměřen pouze na sport, ovšem trošku zavádí pozornost pouze na tělo. Ve většině rozvinutých zemí světa se obor, který má obsah a poslání jako naše „tělovýchovné lékařství“, nazývá „sportovní medicína“ (Sports Medicine, Sportmedizin, La médecine du sport) nebo také klinická fyziologie (Clinical Exercise Physiology). Proto je možno simultánně používat v češtině název Sportovní medicína. Tento název zase svádí řadu lidí k domněnce, že obor je zaměřen pouze na sportovce, nebo dokonce pouze na výkonnostní, vrcholové a profesionální sportovce. To je omyl. Sportovní medicína u nás i v zahraničí se podílí na péči o pacienty v souvislosti s jejich pohybovou aktivitou (zátěžová funkční diagnostika a řízení optimálního pohybový režimu diabetiků, kardiaků atd.). Sportovní medicína se stará také o rekreační sportovce.
Zdravotní problematika pohybujícího se člověka je také součástí jiných vědních oborů, které zkoumají pohyb člověka – Kinantropologie a Kineziologie. V případě Kinantropologie se pak hovoří o tzv. klinické nebo lékařské kinantropologii. Doktorské postgraduální studium Kinantropologie je zavedeno na všech třech sportovních fakultách v naší republice.
Tělovýchovní lékaři, zdravotní sestry a nezdravotničtí pracovníci oboru Tělovýchovné lékařství, včetně studentů lékařských a sportovních fakult, jsou sdruženi v celorepublikové organizaci – České společnosti tělovýchovného lékařství (ČSTL). Úkolem této organizace je podporovat realizaci koncepce oboru TL. Stanovy a informace o struktuře, činnosti, akcích (odborné sjezdy apod.) a časopise Medicina Sportiva Bohemica et Slovaca najdete na jejích webových stránkách www.cstl.cz. Zde je rovněž k nahlédnutí přehled tělovýchovně-lékařských pracovišť v ČR.
Ucelený obraz o náplni oboru tělovýchovného lékařství si můžete udělat po přečtení níže uvedeného výběru z jeho koncepce, která byla vytvořena Českou společností tělovýchovného lékařství. Koncepce byla oficiálně schválena a doporučena Ministerstvem zdravotnictví ČR:
1. Definice, předmět a cíl oboru
Tělovýchovné lékařství ( dále
jen TVL) je klinickým oborem, jehož základním
předmětem je tělesná a sportovní aktivita
člověka v diagnostice, léčbě i prevenci.
Zaměřuje se zejména na:
A. Osoby nemocné a oslabené v podmínkách fyzické aktivity, kde fyzická výkonnost je limitována chorobným procesem
Tělovýchovné lékařství má v těchto oblastech nezastupitelnou roli, neboť se zabývá klinickou problematikou z hlediska, které je kvalitativně odlišné od ostatních klinických oborů, které zátěžové podmínky nezohledňují.
B. Osoby zdravé
2. Vymezení činnosti oboru
Protože lidské zdraví
může být tělesným pohybem zlepšeno nebo
zhoršeno a dotýká se celého lidského
organismu, je tělovýchovné lékařství interdisciplinárním
oborem. Spolupracuje s jinými lékařskými
obory - vnitřním lékařstvím,
všeobecným lékařstvím, pediatrií,
dorostovým lékařstvím chirurgií,
ortopedií, léčebnou rehabilitací, kardiologií,
diabetologií, onkologií, preventivním
lékařstvím, posudkovým lékařstvím,
imunologií, hygienou práce, pracovním
lékařstvím a dalšími.
Využívá pracovní náplně těchto oborů a současně pro ně provádí některá konziliární vyšetření. Spolupracuje s hygienickou službou především v kontrole prostředí, kde se tělesná výchova (dále jen TV) a sport provádějí a při zajišťování hromadných vystoupení a významných sportovních utkání.
Nedílnou součástí oboru je preventivní, diagnostická a léčebná péče o osoby provádějící TV a sport. Pro jiné obory poskytuje TVL konziliární služby u nemocných a rizikových osob.
Specializovanou
péči poskytují pracoviště TV
lékařství osobám :
a)
s vyšší výkonností
b) zařazeným
do vyšších typů sportovních
soutěží
c) které
provozují rizikové sporty
d) žákům
a studentům sportovních tříd a škol
e)
studujícím tělesnou výchovu a sport na
vysokých školách
3. Úkoly oboru