Diagnostika stavu klenby nohy
Charakteristika
Chodidlo je podstatná součást lidského těla ovlivňující držení těla, funkci výše postavených kloubů nohy i pohybové stereotypy motoriky, např. chůzi a běh. Diagnostika vašeho chodidla je provedena prostřednictvím nejmodernější tenzometrické desky Emed. Tento přístroj umožňuje rozpoznání individuálních odchylek tvaru a postavení nohou při pohybu, 3D zobrazení hodnot tlaku na chodidlech, měření šířky a délky chodidla, hodnocení stavu nožní klenby i vytyčení oblastí maximálních tlaků, kde dochází k přetížení chodidla.. Stav vašeho chodidla je hodnocen v dynamickém režimu testování (chůze). Tato metoda je vhodná jako rozšíření diagnostiky u osob trpících nespecifickou bolestí kloubů dolních končetin (kotník, koleno, kyčel), sportovců, u kterých dochází k přetěžování dominantní poloviny těla a také u osob, které podstoupili chirurgický zákrok v oblasti dolních končetin, a je nutné určit míru rovnoměrného zatěžování obou dolních končetin při pohybu.
Pro koho je test určen
Diagnostika je vhodná pro všechny osoby, děti od 7 let.
Na co je test zaměřen
- Statický (stoj) a dynamický (chůze) režim testování.
- Rozdíly v rozložení tlaků na chodidle mezi pravou a levou dolní končetinou.
- Definování oblastí maximálních tlaků na chodidlech.
- Definování přetěžovaných oblastí.
- Hodnocení stavu příčné a podélné klenby.
Jak se chovat před testem a v den testování
Bez specifických požadavků.
Průběh testu
Diagnostika spočívá v chůzi naboso po měřícím zařízení (zabudovaný chodník). Pro potřeby analýzy je nutné zaznamenat pět otisků každé nohy. Poté dochází k vyhodnocení digitálních záznamů počítačem. Poté následuje odborné hodnocení pořízeného záznamu pracovníkem centra.
Odhadovaný čas testu
30 min
Výstup testu
Testovaná osoba obdrží tištěný protokol o stavu klenby dolních končetin a rozložení tlaků na chodidle. Konzultace s odborným pracovníkem, doporučení cvičení na podporu nožní klenby, případně vhodnou obuv.
Cena
300 Kč
Dotazy
V případě Vašich dalších dotazů kontaktuje odborného pracovníka laboratoře Mgr. Michala Bozděcha prostřednictvím emailu michal.bozdech@fsps.muni.cz.