Odborný garant: PaedDr. Jan Ondráček, Ph.D.
Zimní výcvikové kurzy jsou již tradičně součástí osnov základních a středních škol. Velká tradice lyžování v České republice se proto promítá do vzdělávání učitelů lyžování. Na rozdíl od jiných evropských zemí je dle zákona absolvent učitelského směru oboru Tělesná výchova oprávněn organizovat zimní výcvikové kurzy a na těchto kurzech působit jako lyžařský instruktor. To však rovněž skýtá svá úskalí, a tak by se učitelé měli dále vzdělávat tak, jak je to v ostatních oborech běžné. Že se tak často neděje, je především nedostatečnou znalostí problému, případně otázkou finanční.
Sjezdové lyžování prošlo v letech 1996 – 2000 tzv. carvingovou revolucí. Učitelé, absolventi již zmíněných vysokých škol a fakult, kteří svá studia ukončovali po roce 2000, byli vzděláváni dle metodik odpovídajících úrovni poznatků doby. Současná situace lyžování na carvingových lyžích je však v mnoha ohledech odlišná od doby lyží staré konstrukce a přináší mnoho nových prvků.
Lyže současné konstrukce mají vlastnosti velmi odlišné od lyží vyráběných ještě před asi 10 lety.
Dřívější typologie lyží byla podstatně rozšířena v závislosti na možnostech a preferencích žáků.
Radikální změně konstrukce lyží odpovídá také technika jízdy. Současná technika staví na carvingovém charakteru oblouku vycházejícímu z vlastností lyží.
Moderní metodika ve spojení s carvingovými lyžemi vede k rychlejšímu postupu motorického učení s využitím již osvojených dovedností (jízda na kole, in-line brusle) a reflexů.
Vzhledem k poptávce po upravených svazích, na kterých lze aplikovat carvingovou techniku, již všechna větší střediska své svahy denně upravují. Nezbytnou součástí se stalo také umělé zasněžování, které na jedné straně lyžařům přináší dobré sněhové podmínky, na straně druhé pak i nezvyklý terén odlišný od sněhu přírodního.
Studie, srovnávající úrazovost s nástupem carvingu a dříve, se značně liší, shodují se však ve čtyřech věcech.
Současnému stavu by měly odpovídat také znalosti a dovednosti učitelů tělesné výchovy. Doškolování těchto učitelů často naráží na neochotu ředitelů škol, případně spojenou se špatnou finanční situací, kdy ředitelé řeší jiné priority. Vážnost a respekt učitelů tak můžou být oslabeny, jestliže jsou mnozí žáci v oblasti lyžování vzdělanější než jejich učitelé.
Cílem semináře je získání kompetencí v moderní a bezpečné výuce na zimních výcvikových kurzech. Náplň kurzu by byla jak praktická (výcvik na sněhu, racecarving, funcarving, prvky moderního lyžování ve školním lyžování), obsahující základy moderního pojetí zimní turistiky (sněžnice, orientace v terénu a nabídka psychomotorických her na sněhu), tak i inovativní prvky techniky běžeckého lyžování.
Náplň kurzu je v souladu s učivem RVP