Zjišťování výživových zvyklostí
Mgr. Michaela Hejmalová, DiS.
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.

Úvod
© 2012 Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity Brno v rámci projektu Inovace studijního oboru Regenerace a výživa ve sportu pod kódem CZ.1.07/2.2.00/15.0209. Více informací o projektu: http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/index.html.

Výživa je jednou ze základních podmínek zachování života. Je to soubor fyziologických a biochemických pochodů, kdy organismus přijímá a zužitkovává látky z vnějšího prostředí nezbytné pro svůj život. Potřeba výživy člověka je modifikována mnoha faktory např. věkem, fyzickou aktivitou, pohlavní diferenciací, zdravotním stavem aj. Každý jedinec má totiž svá metabolická a nutriční specifika včetně individuálního rytmu stravování a výživových zvyklostí, které ovlivňují jeho výběr stravy.
Výkyvy a restrikce ve stravovacích zvyklostech jsou charakteristické pro současný moderní způsob života a vedou často ke karenčním stavům (nejčastější je nedostatek železa, vápníku, vitaminu C). Nedostatky ve výživě se mohou projevit bezprostředně, ale mohou mít i vztah k rozvoji onemocnění v dospělém věku (ateroskleróza, hypertenze, diabetes mellitus, osteoporóza, nádorová onemocnění apod.).
Pro současný stav naší výživy je typické především nesprávné rozložení jednotlivých komponent stravy (nutrientů), které neodpovídá obecným požadavkům racionální stravy. Klasická česká strava je charakteristická zejména vysokým obsahem živočišných tuků, vysokou spotřebu jednoduchých cukrů a kuchyňské soli a naproti tomu nízkým obsahem vlákniny, ovoce, zeleniny, ryb ve stravě.



Výživa je:

  • zdrojem energie a potřebných živin
  • faktorem, který má uspokojovat člověka i z hlediska psychologického
  • ovlivňována socioekonomickými podmínkami
  • významnou součástí životního stylu (výživa se společně s fyzickou aktivitou a genetickými dispozicemi podílí na výsledném výživovém stavu jedince)


Výživa by měla odpovídat měnícím se potřebám organismu v jednotlivých vývojových obdobích a měla by splňovat 3 základní požadavky:

  • kvantitativní - malnutrice (nadváha - obezita/podvýživa)
  • kvalitativní - zastoupení základních živin, přítomnost vitaminů, minerálních látek
  • optimální rozložení během dne




Zjišťování výživových zvyklostí (bp1113)

Rozsah
1/1. 4 kr. Ukončení: z.

Vyučující
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D. (přednášející),
Mgr. Michaela Hejmalová, DiS. (cvičící)

Garance
Ing. Iva Hrnčiříková, Ph.D.
Katedra podpory zdraví - Fakulta sportovních studií

Předpoklady
bp1066 Fyziologie výživy

Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Mateřské obory
Regenerace a výživa ve sportu (program FSpS, B-TV)
Tělesná výchova a sport (program FSpS, B-TV, směr Regenerace a výživa ve sportu)

Cíle předmětu
Studenti získají obecné znalosti o základních poruchách výživy a jejich významu. Seznámí se s faktory ovlivňující výběr stravy včetně vlivu náboženství. Naučí se používat jednotlivé formy dotazníkového šetření, zjišťovat antropometrické charakteristiky a základy práce s nutričním softwarem.  Student pochopí principy zjišťování výživových zvyklostí a bude schopen získané znalosti a dovednosti používat v praxi.

Předmět se bude podílet na rozvoji studijních kompetencí:

  • komunikativních
student se bude na seminářích aktivně se účastnit diskusí, vhodně se vyjadřovat, formulovat a obhajovat své myšlenky, názory a postoje;

  • personálních a sociálních
student bude řešit odborné problémy a učit se týmové spolupráci;

  • informačních a komunikačních
student bude využívat prostředky moderních technologií a pracovat se získanými informacemi z médií, přičemž bude schopen posoudit rozdílnou věrohodnost rozdílných zdrojů.

Mezipředmětové vztahy
Zjišťování výživových zvyklostí souvisí a spolupracuje s předměty:

  • anatomie a fyziologie člověka;
  • fyziologie výživy;
  • základy výživy ve sportu;
  • základy zdravé výživy;
  • výchova ke zdraví;
  • doplňky stravy pro sportovce.


Výukové metody
předmět se skládá z přednášek a seminářů, které jsou povinné.

Metody hodnocení
Povinná docházka na semináře. Povoleny dvě omluvené neúčasti na seminářích. Jako řádné se akceptují omluvenky písemnou nebo osobní formou předány do konce pracovního týdne, ve kterém probíhal daný seminář. Omluvenky přijímá vyučující semináře nebo garant předmětu. Aktivní účast na seminářích. V průběhu semestru budou položeny tři kontrolní testy s procentuelním hodnocením. Pro připuštění ke zkoušce je nutné, aby celkové průměrné procentuelní hodnocení bylo minimálně 70%. Zápočtový test píšou všichni studenti, kteří budou připuštěni ke zkoušce. Studenti, kteří nesplní minimálně jednu položku z výše uvedených, nebudou připuštěni ke zkoušce. Dlouhodobé neúčasti omlouvejte na začátku semestru. Ke zpětným omluvám nebude brán zřetel. První a poslední přednáška je povinná pro všechny studenty.

http://www.zdravavyziva.cz/
Výživa

Problematika výživy člověka je v současné době velmi populární téma jak mezi laickou veřejností, tak mezi odborníky. Výživa jako uznávaná věda byla definována na konci 18. století francouzským chemikem Lavoisierem, ačkoli dietetika má mnohem delší historii.

Už antický lékař Hippokratés z Kósu radil svým pacientům, jak se mají stravovat a Galénos doporučoval v podstatě dnes uznávané zásadní body zdravého životního stylu - řádné  a pravidelné jídlo, dostatek tekutin, tělesný pohyb a odpočinek.