02
Otevřený systém metodicky uspořádaných pohybových činností esteticko – koordinačního charakteru se zaměřením na tělesný a pohybový rozvoj člověka, na udržení a zlepšování zdraví (Zítko, Skopová, 2005).
Sportovní gymnastika – muži
Stálá součást OH,
šestiboj: prostná – kůň našíř – kruhy – přeskok – bradla – hrazda.
Sportovní gymnastika – ženy
Na OH od roku 1928 ,
čtyřboj: přeskok – bradla – kladina – prostná.
Moderní gymnastika
Výhradně ženský sport, volné sestavy s náčiním a hudebním doprovodem, 5 náčiní: obruč, kužele, míč, švihadlo, stuha, délka sestavy 70 – 90 vteřin.
Skoky na trampolíně
Na OH od roku 1997, jednotlivci a synchronní dvojice, sestava obsahuje 10 prvků, které se nesmí opakovat, nesmí mezi nimi být zařazen přímý skok.
Sportovní aerobik
První závod proběhl v USA roku 1984, vychází z charakteru komerčního aerobiku, sestava trvá od 1:30 do 2 minut (záleží na organizaci: FIG / FISAF), soutěžní kategorie: ženy, muži, smíšené páry, tria, týmy, požadavky: aerobní, umělecké, technické.
Akrobatická gymnastika
Z řeckého výrazu pro „zvedání do výšky“, 1939, Sovětský svaz, soutěžní kategorie: mužské páry, ženské páry, smíšené páry, ženské trojice, mužské trojice, celá soutěž se skládá ze 3 sestav: statická, dynamická, smíšená, sestava trvá 2:30 min.
Team Gym
Kořeny v severských státech, oficiálně byl představen na 1. mistrovství Evropy v roce 1994, v soutěži Team Gym nemusí být soutěžící z jednoho státu, ale musí být ze stejného klubu, minimální počet je 6, maximální počet je 12, soutěžní kategorie: družstva (ženy, muži, smíšené), závodí se: akrobacie (2:30 – 3 min), malá trampolína (2:45 min) a pohybová skladba (2:45 min), vítězí družstvo s nejvyšším dosaženým počtem bodů ze všech třech disciplín.
Fitness
Nová soutěž, která vznikla a vyvinula se z kulturistiky a kde je hlavním cílem vyvážená muskulatura, pohybová sestava trvá od 1:30 – 2 minut a je provázena hudebním doprovodem, ženy soutěží ve třech kategoriích: do 160 cm, 160 - 167 cm, nad 167 cm, muži jsou rozděleni dle váhových limitů.
Estetická skupinová gymnastika
Finsko, vychází z kombinace moderní gymnastiky a tance, choreografie je doprovázena hudbou, soutěží pouze ženy, trvání sestavy: 2 – 2:45 min, rozhodčí posuzují sestavu ze 3 různých hledisek: technika, umělecká hodnota a provedení.
Akrobatický rokenrol
Francie, zde bylo také první Mistrovství světa v roce 1964, soutěžní kategorie: děti, junioři, senioři, (párové), formace: dívčí (juniorské / seniorské), párové (juniorské / seniorské).
Gymnastický aerobik
Zařazeno pod FIG, pravidla podobná gymnastickým.
Cheerleaders (roztleskávačky)
Skupinové sestavy s akrobatickými prvky a hudebním doprovodem.
Skupinový fitness aerobic
Pódiová skladba dle pravidel sportovního aerobiku.
Základní gymnastika
- pořadová, prostná, s náčiním, na nářadí, akrobatická a užitá
Rytmická gymnastika
- hudebně-pohybová výchova, cvičení bez náčiní, s náčiním a tanec
Všeobecná gymnastika
- vzdělávací systém FIG (Federation Internationale de Gymnastique), všestranně rozvíjející a kondiční programy pro všechny. Obsahuje veřejné prezentace různých hudebně pohybových forem.
S pojmem gymnastika se setkáváme již ve starém Řecku. Tento název vznikl spojením slov gymnos – nahý a gymnaszein – cvičiti. Nespojujme však tento výraz s pouhým cvičením s obnaženým tělem. Gymnastika měla v období starého Řecka daleko hlubší význam. Jednalo se o celkovou kultivaci těla. Rozvíjela harmonii mezi fyzickou zdatností a duševní vyrovnaností. Objevuje se zde ideál „kalokagathie – soulad tělesné a duševní krásy“ (Grexa, 2007). Tehdejší gymnastika neobsahovala prvky gymnastiky jak je známe dnes, ale zaměřovala se na přirozená cvičení, mezi která zapadal i např. pentatlon. Filosofií duševní krásy byla vysoká hodnota mravnosti a ušlechtilost (Kubička, 1993).
V období středověku upadá zájem o kultivaci těla. Křesťanská církev udává směr vzdělání a vyznačuje se odporem k veškerému antickému systému výchovy. Tělesná cvičení považuje za nepřístojná a veškerá pozornost je věnována převážně duši (Grexa, 2007).
Po skončení temného období středověku dochází opět k obnově řeckých ideálů. Významné osobnosti renesance jsou J. Locke, J. J. Rousseau, J. A. Komenský a J. H. Pestalozzi. Tito filozofové se výrazně podíleli na znovuobnovení tělesné výchovy a položili základy pro novodobé druhy gymnastiky.
„Pojetí obsahu a dělení gymnastiky se liší podle přístupu jednotlivých osobností nebo autorů gymnastických systémů. Proto se v teorii i praxi setkáváme s odlišnými pohledy, rozličnými názvy a charakteristikami obsahu uváděných druhů gymnastiky. V nejširším pojetí chápeme gymnastiku jako otevřený systém uspořádaných, přesně určených gymnastických činností s cílem pozitivně ovlivňovat a rozvíjet pohybový projev cvičence, podílet se na pohybové, estetické a společenské kultivaci člověka“ (Krištofič a kol., 2003).
Na přelomu 18. a 19. století německý filantropista Christian GutsMuths položil základy světové gymnastiky. Jeho soubor cvičení zahrnoval i nácvik na nářadích. Z jeho pojetí tělesných cvičení později vznikl turnerský systém. Švýcar J. H. Pestalozzi se zabýval rozvojem prostných cvičení. Z turnerského systému vycházel i Miroslav Tyrš – zakladatel sokolského spolku, který obsahoval cviky z nářaďové gymnastiky, úpolových sportů a dalších cvičeních, kde byl kladen důraz hlavně na estetický projev. Zakladatelka Tělocvičného spolku paní a dívek pražských Klemeňa Hanušová rozpracovala celkový systém na tělovýchovné vzdělávání dívek a žen (Krištofič a kol., 2003).
„Systém cvičení s hudbou měl pozitivně ovlivňovat estetický pohybový projev cvičenek a podněcovat jejich tvořivost. Při realizaci pohybového obsahu upřednostňovala účelnost, přiměřenost, postupnost, všestrannost a rozmanitost“ (Krištofič a kol., 2003).
S rozvojem ženské gymnastiky se utvářela stále nová odvětví jako např.: rytmická gymnastika, džezgymnastika, kalanetika, umělecká gymnastika a výrazový tanec. Velkou reformátorkou baletu a tance je I. Duncanová. Na našem území vznikal specifický systém cvičení, který byl inspirován odborníky ze zahraničí a doplňován o nové poznatky našich předních cvičitelů. Mezi ně patří A. Otčenášek, J. Jeřábková a M. Majerová. Všechny tyto zahraniční i domácí osobnosti položily základy pro rytmickou gymnastiku, která je založena na souladu estetického pohybu s hudbou (Krištofič a kol., 2003).
„Obsah pojmu gymnastika prošel v dlouholetém historickém vývoji diferenciačním procesem. Vznikla celá řada samostatných tělovýchovných a sportovních činností, z nichž mnohé mají základ v původní „gymnastice“. Obsah pojmu gymnastika se vývojovým procesem zúžil, avšak současně se tvořivostí lidí, technickým pokrokem a vědeckým přístupem rozvinul do neomezené šíře pohybových činností, jejichž sjednocujícím základem je esteticko-koordinační hodnota tělesných cvičení“ (Kubička, 1993).
Obr. 1 Gymnastka (http://www.gymnastics.sk/history/rovna.html)
Moderní gymnastiku můžeme zařadit do sportů esteticko-koordinačních, nebo technicko-estetických. Cíl gymnastek spočívá v bezchybně předvedené sestavě. Cvičení v této sestavě je převážně acyklického charakteru. Aby se mohla obtížnost prvků zvyšovat, musí dojít k vysoké automatizaci základních pohybových dovedností.
„Vysoké nároky jsou kladeny na koordinačně-obratnostní schopnosti zejména ve složitých vztazích vzájemného působení pohybu těla a náčiní. Sportovní výkon v moderní gymnastice spočívá v úrovni zvládnutí pravidly stanovených norem techniky pohybu těla a náčiní, jež jsou potom uplatněna tvůrčí aktivitou gymnastky ve výrazovém ztvárnění skladby“ (Krištofič a kol., 2003).
Gymnastické prvky jsou založeny na zvládnutí techniky těla, mezi něž patří různé pohybové prvky jako jsou např. obraty, skoky, vlny apod..
Obr. 2 Moderní gymnastka (http://www.lednimedved.webzdarma.cz/DSC_8087a.jpg)
Sportovní gymnastika je sport, při němž jednotliví závodníci předvádějí silové nebo švihové gymnastické prvky na jednotlivých nářadích. Ve sportovní gymnastice soutěží muži i ženy a jejich disciplíny se odlišují. Sportovní gymnastika je součástí olympijského programu.
Gymnasté i gymnastky předvádějí krátké sestavy (o délce kolem jedné minuty), za které jsou hodnoceni známkami. Nejvyšší známku získá ten, kdo zacvičil v závodě nejlépe. V mužské sportovní gymnastice se soutěží na šesti nářadích (prostná, kůň našíř, kruhy, přeskok, bradla a hrazda). Ženy mají pouze čtyři nářadí (prostná, kladina, přeskok, bradla). Nejčastějšími soutěžemi jsou závody družstev (známky jednotlivých členů týmu se sčítají s tím, že nejhorší dosažená známka v rámci družstva se nezapočítává) a závody jednotlivců, kteří mohou soutěžit v rámci celého šestiboje (čtyřboje v případě žen), tj. součtem známek na všech nářadích, nebo pak na jednotlivých nářadích (nejlépe hodnocená sestava na daném nářadí). Na větších závodech, jako jsou národní či mezinárodní mistrovství a podobně, jsou soutěže navíc rozděleny na kvalifikaci a finále, kam postoupí nejlepší závodníci či družstva a utkají se mezi sebou o medailové pozice (http://www.gymnet.cz/sport.php).
Obr. 3 Sportovní gymnastka (http://www.sportuj.com/view.php?nazevclanku=fotky-sportovni-gymnastika&cisloclanku=2010060045)
Roku 1881 je založena Nicolasem J. Cuperem federace FEG (Fédération Européenne de Gymnastique). Nicolas J. Cuper se stává ředitelem FIG (Fédération Internationále de Gymnastique) na 43 let. Jako oficiální federace zodpovědná za gymnastiku po celém světě, se olympijských her organizace FEG účastní až v roce 1908 v Londýně. 7.4. 1921 se FEG stává organizací FIG a sčítá 16 členů. K roku 2009 schraňuje federace 129 členských federací.
Mezinárodní gymnastická federace FIG a UEG (Union Europénne de Gymnastique) dohlíží na olympijská a neolympijská gymnastická odvětví.
Mezi olympijské disciplíny patří:
Muži soutěží v šestiboji, mezi něž patří bradla, prostná, kruhy, kůň našíř, přeskok a hrazda.
Ženy soutěží ve čtyřboji, který zahrnuje prostná, přeskok, kladinu a bradla.
Dle mezinárodních pravidel se soutěží v pódiových skladbách, které zahrnují dvojboj a druhou soutěžní disciplínou je závod jednotlivkyň ve čtyřboji.
Soutěžními disciplínami jsou synchronizované dvojce a jednotlivci.
Mezi neolympijské disciplíny patří:
Soutěžní disciplíny jsou smíšené páry, ženské skupiny o třech členkách a mužské skupiny o čtyřech členech.
Závodí se ve smíšených párech.
Tyto sporty skýtají mnoho disciplín, mezi základní dělení patří soutěž jednotlivců, párů a družstev.
Tato forma gymnastiky zahrnuje soutěže týmů žen, mužů a smíšených družstev.
Soutěží se v ženských družstvech, v počtu šest až deset závodnic.
Speciálním oddílem gymnastiky spadající pod federace FIG a UEG je Všeobecná gymnastika (Gymnastique générálé).
Klíčová slova:
kalokagathie, Mezinárodní gymnastická federace FIG a UEG, J. Locke, J. J. Rousseau, J. A. Komenský a J. H. Pestalozzi, Christian GutsMuths, Miroslav Tyrš, moderní gymnastika, sportovní gymnastika, bradla, prostná, kruhy, kůň na šíř, přeskok a hrazda
Literatura:
SMRKALOVÁ, Vendula. Srovnání motorických schopností u moderních gymnastek různých věkových kategorií. MU Brno, 2011. Bakalářská práce. FSpS. Vedoucí práce Tomáš Vespalec.