01

Úvod

Obecně se dnes uznává, že mezi nejvýznamnější činitele, které ovlivňují délku a kvalitu lidského života, patří výživa a stravovací návyky jako nedílné součásti životního stylu. Vztahy mezi výživou a zdravotním stavem lidské populace jsou prokázané. Dalším důležitým atributem životního stylu je pohybová aktivita. V dnešní postmoderní společnosti, kdy fyzicky namáhavou práci postupně přebírají stroje a přibývá pracovišť se sedavým zaměstnáním, je více než nutné provozovat nějaký druh pohybové aktivity ve volném čase.

Předložená práce představuje výzkumy vlivu životního stylu na zdraví lidí. V jednotlivých příspěvcích byly buď sledovány jednotlivě vliv stravy, stravovacích zvyklostí, pohybové aktivity, nebo celkově vliv životního stylu na metabolický stav probandů. Jednotlivá měření byla prováděna většinou na osobách se sedavým způsobem života. U nich bylo navíc zjištěno, že neprovádějí žádnou pohybovou aktivitu ani ve svém volném čase, čímž se řadí mezi většinu naší populace, která je charakterizována tzv. hypokinezí.

Nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky jsou příčinou celé řady civilizačních chorob, k nimž patří diabetes mellitus 1. a 2. typu, metabolický syndrom, zvýšená hladina LDL cholesterolu, nemoci srdce a cév způsobené hlavně arteriosklerózou, mozkové příhody. Nedostatek pohybu je kromě genetické dispozice spolu s přejídáním prvotní příčinou vzniku nadváhy a obezity u stále mladších ročníků lidské populace. Obézní či otylé děti v dnešní době fast foodů už nejsou výjimkou, a to jak v západních zemích, tak u nás. Již dlouho jsou známy a pozorovány vzájemné vztahy mezi výskytem diabetu, obezity a vysokého krevního tlaku. K tomu ještě přistupuje častý stres v zaměstnání, který může být příčinou kolapsu reparačních mechanismů pro tvorbu a obnovu nukleových kyselin, a tím být jednou z hlavních příčin rakovinného bujení.

Nárůstu různých civilizačních onemocnění plynoucímu zejména z nedostatku pohybu, špatného stravovacího režimu, nedostatečného pitného režimu a stresu lze předcházet vhodnou prevencí, která je dostupná každému člověku. Prevence zahrnuje výživové poradenství, analýzu potřeby pohybové aktivity, zvládání stresu a dostatečnou dobu spánku pro regeneraci sil každého jedince. Závěry plynoucí z předložené práce ukazují, že to možné je, záleží pouze na dodržování zásad zdravého životního stylu.