Přednášíme pro Univerzitu třetího věku (U3V)

V pátek 23. února Lektorka Gabriela Gregorovič přednášela pro 110 účastníků Univerzity třetího věku (U3V) Masarykovy univerzity.

1. 3. 2024

Pedagožky z Fakulty sportovních studií MU se dlouhodobě věnují seniorům, jak v rámci výzkumu, tak i v oblasti výuky Univerzity třetího věku (U3V) a vedení seminářů a volnočasových aktivit seniorů. V rámci výuky U3V proběhla přednáška na téma  Hravé pohybové aktivity pro všechny generace, které se zúčastnilo bezmála 110 účastníků. Téma pohybu je aktuální ve všech věkových skupinách, neboť právě pohyb provází člověka celým jeho životem a má zásadní vliv na jeho tělesnou i duševní pohodu. V seniorském věku je bohužel význam pohybu mnohdy podceňován. Díky pravidelné pohybové aktivitě však můžeme u této cílové skupiny poměrně zásadním způsobem podpořit zdraví, a to nejen to tělesné. Při pohybové aktivitě a sportování se uvolňuji pozitivní hormony endorfiny, díky ním pohyb přispívá také k dobré náladě a dobrému duševnímu rozpoložení. V neposlední řadě jsou senioři, kteří se pravidelně hýbou a sportují, déle soběstační. Pohybem a sportem vhodným pro seniory je pravidelná svižná chůze či plavání, ale také posilování v posilovně pod vedením zkušeného lektora.

V rámci této přednášky si účastníci mohli vyzkoušet drobné pohybové aktivity a hry vhodné pro hraní v rodinném kruhu či v okruhu přátel a vrstevníků, ať již v interiéru či venku. Hlavní důraz při těchto aktivitách je kladen zejména na jemnou motoriku, koordinaci, orientaci v prostoru či rovnováhu, ale také na mezigenerační interakci v oblasti komunikace, spolupráce, společného pohybu a sdíleného radostného prožitku.

Celou akci vedla lektorka Mgr. Gabriela Gregorovič, která vysvětlila, kde čerpá inspiraci: "Velkou část těchto aktivit jsem čerpala z oblasti psychomotoriky. Účastníkům přednášky jsem také objasnila pojem teambuilding, kdy jsme si vyzkoušeli drobné skupinové hry. Ty se používají např. ve firmách či školních kolektivech za účelem zvýšení soudržnosti týmu a efektivity spolupráce."