V rámci konference jsme pro vás připravili pestrou nabídku workshopů z oblasti aplikovaných pohybových aktivit pod vedením odborníků z ČR i zahraničí.
Účast na workshopech je bezplatná a každý účastník si může vybrat jeden workshop denně.
Prosíme o sledování aktuálních informací na webu konference a informací o registraci do workshopů.
Na workshopy, které budou probíhat v tělocvičně, doporučujeme pohodlné oblečení a sálovou obuv (v kampusu je dostatek šaten). Na workshopy Halliwickovy metody plavání je třeba mít plavky, ručník, atd.
23. 5. 2013
1) Halliwickova metoda plavání – 16:30 (Kociánka, s klienty)
Lektor: Rajko Vute, Faculty of Education, Ljubljana, Slovinsko
2) Psychomotorické aktivity a hry – 16:30 (Kociánka, s klienty)
Lektor: Marie Blahutková, FSpS MU Brno
3) Creative inclusive dance pedagogy – practical examples – 16:15
Instruktor: Maria Dinold, Univerzita Vídeň, Rakousko
4) Pohybové aktivity z oblasti dramatické výchovy Neslyšících – 16:15
Lektoři: Ateliér VDN JAMU Brno
24. 5. 2013
5) Halliwickova metoda plavání – 14:30 (Kociánka, s klienty)
Lektor: Rajko Vute, Faculty of Education, Ljubljana, Slovinsko
6) Psychomotorické a žonglérské hry – 14:30 (Kociánka, s klienty)
Lektor: Dáša Trávníková, FSpS MU Brno
7) Představení kompenzačních pomůcek – 14:15
Lektoři: Centrum aplikovaných pohybových aktivit, FTK UP Olomouc
8 ) Jóga pro všechny – 14:15
Lektor: Alena Skotáková, FSpS MU Brno
ANOTACE WORKSHOPŮ:
Halliwickova metoda plavání / Lektor: Rajko Vute, Faculty of Education, Ljubljana, Slovinsko
Halliwickova metoda plavání je metoda primárně určena pro plaveckou výuku osob s postižením. Využití metody je však mnohem širší. Souhrnně lze říci, že ji můžeme využít všude tam, kde se objeví problém s pobytem či pohybem ve vodě. Jde tedy např. o anxiozní pocity (stavy úzkosti) z vodního prostředí, pro prvotní seznámení s vodou a jejími specifiky, při plavání seniorů, v rehabilitačních zařízeních, apod.
Pod vedením profesionálního instruktora a pedagoga Rajka Vuteho budete mít možnost se seznámit s Hallliwickovou metodou v přímé interakci s klienty Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka Brno. Vzhledem k omezené kapacitě bazénu budou účastníkům rozděleny role asistentů, spoluplavců či pozorovatelů.
.
Představení kompenzačních pomůcek / Lektoři: Centrum aplikovaných pohybových aktivit, FTK UP Olomouc
Centrum aplikovaných pohybových aktivit (Centrum APA) je jednotkou Katedry aplikovaných pohybových aktivit zřízenou od roku 2011 na FTK UP v Olomouci. Hlavním smyslem je snaha o podporu celospolečenské integrace osob se speciálními vzdělávacími potřebami (nejčastěji zdravotním postižením) do majoritní společnosti s cílem jejich socializace s využitím sportu, tělesné výchovy a volnočasových aktivit.
Centrum APA disponuje množstvím sportovně kompenzačních pomůcek, které využívá při svých vzdělávacích a dalších aktivitách.
Během tohoto workshopu budete mít možnost seznámit se s následujícími pomůckami:
míče pro hru Boccia, několik typů handbiků, tandemové kolo, tříkolka, monoski, zvuková střelba, goalbalový míč, aj.
Pohybové aktivity z oblasti dramatické výchovy Neslyšících / Lektoři: Ateliér VDN JAMU Brno
Lektoři z divadelní fakulty JAMU představí dramatické aktivity, které využívají při tvořivé práci s neslyšícími a nedoslýchavými studenty. Při těchto aktivitách je hlavní důraz kladen na nonverbální komunikaci, gestiku, mimiku či orientaci v prostoru.
.
.
.
Psychomotorické a žonglérské hry/ Lektor: Dáša Trávníková, FSpS MU Brno
V tomto semináři se pod vedením lektorky z Fakulty sportovních studií a Divadla KUFR seznámíte s hravými psychomotorickými a žonglérskými aktivitami, které využívají nejrůznějších materiálů a pomůcek a jsou uzpůsobitelné potřebám různorodých cílových skupin.
Seminář proběhne v prostorách Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka Brno za přímé účasti klientů. Ať již v roli asistentů, spoluhráčů či jen pozorovatelů si účastníci společně s klienty užijí zábavnou a tvořivou pohybovou lekci …
.
Jóga pro všechny / Lektor: Alena Skotáková, FSpS MU Brno
.Lektorka z Fakulty sportovních studií a tanečnice Alena Skotáková vás uvede do jógových her a jógových aktivit pro děti i dospělé a nastíní možnosti jejich využití u osob se speciálními potřebami.
.
.
.
Psychomotorické aktivity a hry / Lektor: Marie Blahutková, FSpS MU Brno
Jedna z průkopnic brněnské psychomotoriky, Marie Blahutková, vás v prostorách Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka Brno nadchne svým pedagogickým a psychologickým přístupem a představí inspirativní psychomotorické hry v přímé interakci s klienty s pohybovým či kombinovaným postižením. Ať již v roli asistenta, spoluhráče či jen pozorovatele se můžete těšit na inspirující psychomotorickou lekci.
.
….
Kreativní inkluzivní taneční terapie – praktické příklady / Instruktor: Maria Dinold, Univerzita Vídeň, Rakousko
Renomovaná lektorka a odbornice Maria Dinold z vídeňské univerzity, Institutu sportovních věd, se zabývá teoretickými i praktickými didaktickými přístupy v oblasti tělesné výchovy, tance, aplikovaných pohybových aktivit, psychomotoriky a sportem postižených. Ve svém workshopu vám představí taneční pedagogiku, kterou aktivně využívá při práci u osob se speciálními potřebami.