03
Bez svalů bychom nebyli schopni žádný pohyb uskutečnit. Kosterní svaly jsou aktivní složkou pohybového systému a u sportovců mohou činit okolo 50% jejich tělesné hmotnosti. Abychom pochopili, jak naše svaly pracují, je třeba se nejprve seznámit s jejich stavbou.
Sval je ke kosti připojen pomocí šlachy. Sval je tvořen svalovými snopci, které obsahují svalová vlákna (1 svalové vlákno =1 svalová buňka). Svalová buňka je základní jednotkou svalové soustavy (obr. 3). Od okolí je svalové vlákno odděleno buněčnou membránou, tzv. sarkolemou. Ta obklopuje cytoplazmu, tzv. sarkoplazmu. V této sarkoplazmě se nachází větší množství buněčných jader, mitochondrie a stažlivé vláknité struktury, tzv. myofibrily. Myofibrila je rozčleněna Z liniemi do úseků, zvaných sarkomer. Sarkomery jsou tvořeny pravidelně se střídajícími úseky silných (myozinových) a slabých (aktinových) myofilament (obr. 4).
Obrázek 3 Struktura svalu
Obrázek 4 Uspořádání filament v sarkomeře
Nejdůležitější funkcí svalů je jejich kontrakce. Svalové kontrakce nám umožňují rozpohybovat naše tělo nebo jednotlivé segmenty.
Svalová kontrakce je zahájena již v CNS (obr. 5). Jakmile přijde informace o kontrakci z nervového systému, ze sarkoplazmatického retikula se začínají uvolňovat vápenaté ionty (Ca+), které putují k aktinu a navážou se na troponin. Myozinové vlákno ke kontrakci pak potřebuje energii ve formě adenosintrifosfátu (ATP). Během kontrakce se myozinové hlavice natahují po vláknech aktinu a kloužou po něm. Po ukončení kontrakce se opět vápenaté ionty vrací do sarkoplazmatického retikula, kde jsou uschovány pro další kontrakci.
Obrázek 5 Vznik svalové kontrakce
Druhy svalové kontrakce:
izometrická kontrakce - při kontrakci se délka svalu nemění
koncentrická kontrakce - při kontrakci se sval zkracuje
excentrická kontrakce - při kontrakci se sval prodlužuje
Svaly se vlivem tréninku na zátěž dokážou adaptovat. Vytrvalostní trénink především ve svalech rozvíjí aerobní způsob získávání energie. Svalová vlákna se více prokrvují a zvyšuje se u nich počet mitochondrií. Zatímco rychlostně-silový trénink způsobuje hypertrofii rychlých svalových vláken a zvyšuje zásoby energetických zdrojů ve svalech. Adaptací na specifický trénink jsou i vyzrálé myocyty schopny tzv. svalové plasticity: mění se jejich fenotypický i metabolický profil, včetně stavby kontraktilních bílkovin.
Zaniklé a poškozené svalové buňky se nahrazují za pomocí tzv. satelitních buněk. Ty se v případě potřeby vyprofilují podle typu nervového vlákna, na které budou při reparaci poškozeného svalu napojeny, nebo splývají vláknem při procesu svalové hypertrofie (Máček, Radvanský, 2011).